"Wielkanoc na Śląsku" to jedno z tych wydarzeń, których w kalendarzu imprez chorzowskiego Skansenu zabraknąć nie może. Również i w tym roku jego goście poznają dawne zwyczaje związane z tymi świętami, a przy tym wezmą udział w wielu zaplanowanych atrakcjach.
- Atrakcje rozpoczną się od poszukiwania jajek, które jest uwielbiane przez najmłodszych. Dzieci będą miały okazję zebrać czekoladowe jajeczka rozrzucone w trawie w skansenowskich zagrodach – osobno zbierać będą dzieci młodsze, osobno dzieci starsze tak, by wyrównać ich szanse na zebranie łakoci. Ponadto przygotowaliśmy tradycyjne zabawy, takie jak slalom z jajkiem na łyżce czy kulanie jajek do ducki – zapowiadają w Muzeum.
Na miłośników rękodzieła czekać będą kreatywne warsztaty. Będzie można stworzyć tradycyjną palmę wielkanocną, nauczyć się zdobienia jajek metodą batikową czy też wykonać inne świąteczne ozdoby. Oprócz tego, goście Skansenu przejdą w wyjątkowym korowodzie, podczas którego odtwarzane będą zwyczaje związane z Wielkim Tygodniem oraz Niedzielą Palmową.
- Prowadzący przygotowali również opowieści o dawnych wierzeniach i rytuałach towarzyszących mieszkańcom dawnej wsi w tym świątecznym czasie. Dowiemy się m.in. skąd wziął się zwyczaj tworzenia palm i umieszczania ich w odrzwiach, jakie czynności zapewniające urodzaj wykonywano w polu w okresie wielkanocnym oraz czym było palenie żuru - wymieniają w Skansenie.
Metą wielkanocnego korowodu będzie kościół z Nieboczów, w którym o godz. 14:00 rozpocznie się msza św. Po nabożeństwie, około godz. 15:00, na scenie rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę, wystąpi też zespół muzyczny. Z kolei o godz. 15:45 w kościele z Bobrka zaprezentuje się Dygająca Kapela z repertuarem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych.
Wydarzenie wystartuje o godz. 12:00. Jak co roku, towarzyszyć mu będzie jarmark wielkanocny, na którym wystawią się rękodzielnicy, twórcy ludowi, wytwórcy produktów regionalnych oraz przedstawiciele gastronomii serwujący regionalne potrawy.
Napisz komentarz
Komentarze