Na marcowej sesji Rady Miasta Chorzów debatowano nad uchwałą w sprawie wsparcia branż chronionych i zanikających, a także branż preferowanych w centrum Miasta Chorzów w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości.
Projekt uchwały zakładał zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków lub ich części niemieszkalnych. W całym Chorzowie skorzystają na tym m. in. zegarmistrzowie, krawcy, szewcy i garncarze, a także przedsiębiorcy prowadzący antykwariaty czy księgarnie.
Przy tym szeroko rozumiana gastronomia i miejsca, w których można spędzić czas w centrum miasta, także zostałaby zwolniona z podatku od nieruchomości, w ramach opisanych branż preferowanych w centrum Chorzowa.
Radni zgodni - będą ulgi
Jak przyznał prezydent Chorzowa Szymon Michałek, bardzo go ucieszyło, że uchwała spotkała się z dobrym odbiorem wszystkich radnych. Wskazał, że ma ona formę pilotażu i dlatego w pierwszej kolejności skierowana jest głównie do “serca miasta”, odnosząc się do branż preferowanych.
- Ciężko tak naprawdę jednoznacznie stwierdzić, jakie to właśnie będą efekty, czy zadowalające, czy bardzo zadowalające, czy w ogóle nie zadowalające - komentował Szymon Michałek.
Dodał, że w miarę upływu czasu sprawa będzie monitorowana i podejmowane będą decyzje o kolejnych krokach z tym związanych.
Radny Marcin Michalik (KO) pytał o to, jak rozwiązane będą ulgi dla przedsiębiorców w sytuacji, gdy ich lokale usytuowane są w rękach prywatnych, ponieważ wtedy beneficjentem będzie ich właściciel, a nie np. gastronom. Także radny Jacek Nowak (PiS) zauważył, że była to jedna z głównych wątpliwości pojawiających się w dyskusjach.
W odpowiedzi wskazano, że zarząd miasta regularnie spotyka się z przedsiębiorcami i dba o to, aby “informacja szła w świat”. Dodatkowo bez wiedzy i pomocy przedsiębiorcy prawdopodobnie trudno będzie uzyskać ulgę. W takim przypadku strony będą musiały wspólnie ustalić, aby wsparcie z miasta zostało spożytkowane zgodnie z ideą.
- To pierwszy z serii pomysłów, które mogą ostatecznie wpływać na to, żebyśmy zapewnili na ulicy Wolności przepływ ludzi, żeby ożywić ulicę Wolności - mówił Szymon Michałek.
Za podjęciem uchwały opowiedział się komplet zgromadzonych na sali 23 radnych.
Obowiązek wykazania organowi udzielającemu wsparcia, iż spełnia przesłanki do zwolnienia wynikającego z powyższej uchwały ciąży na podatniku.
Lista branż chronionych i zanikających:
1. Antykwariaty
2. Czapnictwo, kapelusznictwo
3. Galerie sztuki i pracownie artystyczne
4. Garncarstwo / Ceramika
5. Introligatorstwo
6. Księgarnie
7. Lutnictwo
8. Renowacja i konserwacja antyków
9. Szewstwo
10. Szklarstwo
11. Tapicerstwo
12. Witrażownictwo
13. Zegarmistrzostwo
14. Krawiectwo
Lista branż preferowanych w centrum Miasta Chorzów:
1. Kawiarnie
2. Punkty małej gastronomii
3. Restauracje
4. Puby
5. Bary
6. Lodziarnie
7. Pizzerie
8. Klubokawiarnie
9. Kluby muzyczne
10. Kręgielnie, bilardownie, miejsca z możliwością zagrania w darta
Obszar w centrum Miasta Chorzów, obejmujący nieruchomości położone przy ulicach:
1. Bolesława Chrobrego (obejmuje obszar od skrzyżowania z ulicą Powstańców do skrzyżowania
z ulicą Księcia Władysława Opolskiego)
2. Dworcowa
3. Henryka Sienkiewicza
4. Jagiellońska
5. Jana Faski
6. Jana Sobieskiego (od numeru porządkowego 1 do skrzyżowania z ulicą Powstańców)
7. Powstańców (od numeru porządkowego 1 do skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego)
8. Rynek
9. Wolności (od numeru porządkowego 1 do skrzyżowania z ulicą Bolesława Chrobrego)
10. Zjednoczenia (od numeru porządkowego 1 do skrzyżowania z ulicą Powstańców)
11. Żeromskiego (od numeru porządkowego 1 do skrzyżowania z ulicą dr Andrzeja Mielęckiego)
Napisz komentarz
Komentarze