Miłośnicy astronomii z pewnością już zacierają ręce nie mogąc doczekać się tego, co w najbliższą sobotę będzie działo się na niebie. Zaćmienie Słońca, bo o nim właśnie mowa, to wyjątkowe zjawisko, występujące w sytuacji, kiedy to Księżyc przesłania tarczę słoneczną, rzucając cień na Ziemię. Dzieje się tak, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdą się w jednej linii - w zależności od tego, jak dokładnie są one względem siebie ustawione, wyróżniamy trzy rodzaje zaćmień: całkowite, obrączkowe oraz częściowe.
To ostatnie czeka nas właśnie 29 marca. Jak się okazuje, widoczne ono będzie w całej Polsce, jednak stopień zakrycia tarczy słonecznej przez Księżyc będzie różnił się w zależności od regionu. W tym miejscu warto dodać, że częściowe zaćmienia Słońca są znacznie częstsze od całkowitych, jednak warto w sobotę skorzystać z możliwości jego obejrzenia, bowiem kolejna taka okazja w Polsce pojawi się dopiero w sierpniu 2026 roku.
Planetarium zaprasza na wspólne obserwacje
Ci, którzy są zainteresowani obserwacją częściowego zaćmienia Słońca, będą mieli taką okazję w Planetarium Śląskim.
- W Chorzowie zjawisko rozpocznie się tuż przed godziną 12:00 a zakończy około 13:00. Największa faza zaćmienia nastąpi około godziny 12:25 i będzie obejmować ponad 12% tarczy słonecznej. Z tej okazji zapraszamy do Planetarium Śląskiego na wykłady oraz wspólne obserwacje - zdradzają organizatorzy wydarzenia.
Obserwacje poprzedzi zaplanowany na godz. 11:00 w Sali Idei wykład "Zaćmienie Słońca - nie tylko astronomicznie", który wygłosi Marek Ledwoń, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Oddziale Śląskim. Zaraz po jego zakończeniu, czyli około godz. 11:30, uczestnicy udadzą się na zegar słoneczny, skąd też prowadzone będą obserwacje.
- Słońce będziemy oglądać przez dostosowane do tego teleskopy, zapewniające bezpieczeństwo naszym oczom. Pokazy będą prowadzić nasi astronomowie oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Oddział Śląski. W czasie trwania zaćmienia astronom Waldemar Ogłoza opowie o tym skąd się biorą zaćmienia i jak ludzie nauczyli się je przewidywać - dodają w Planetarium Śląskim.
Na wydarzenie nie obowiązują żadne zapisy, wstęp jest wolny.
Napisz komentarz
Komentarze