Planetarium Śląskie otwarte zostało w 1955 roku i było wtedy pierwszą tego rodzaju placówką w naszym kraju. W 2018 roku rozpoczął się proces jego przebudowy i modernizacji, który sprawił, że uznawane jest ono obecnie również za najnowocześniejszy park nauki na świecie. Prezentowane są w nim zagadnienia związane z trzema dziedzinami nauki, tj. sejsmologią, meteorologią i astronomią, a dostępne stanowiska ekspozycyjne nie tylko pokazują różne zjawiska fizyczne, ale też pozwalają ich doświadczyć. Zwiedzający mogą m.in. przeżyć trzęsienie Ziemi, stanąć tuż przy prawdziwej błyskawicy czy odbyć symulowany lot w kosmos. W Planetarium co rusz organizowane są również różnego rodzaju wydarzenia, które za każdym razem przyciągają do chorzowskiego obiektu prawdziwe tłumy.
Urodzinowych atrakcji ciąg dalszy
Skupiając się właśnie na wydarzeniach, w najbliższym czasie spodziewać się ich możemy szczególnie dużo. Ma to związek z obchodzoną w tym roku okrągłą rocznicą powstania placówki.
- Rok 2025 jest dla Planetarium Śląskiego wyjątkowy, ponieważ jest to rok jubileuszowy. W grudniu obchodzić będziemy 70-lecie powstania naszej placówki. Przygotowując się do obchodów rocznicy planujemy mnóstwo atrakcyjnych wydarzeń, na które już teraz Was serdecznie zapraszamy. Każde z tych wydarzeń połączone będzie z miesiącem tematycznym - zdradzają organizatorzy.
Będący Miesiącem Ziemi kwiecień, rozpocznie się od wyjątkowego koncertu międzykulturowej formacji Przemysława Strączka Cultural Concept, który odbędzie się w ramach cyklu "GWJAZZDY w Planetarium". Zespół ten wykonuje muzykę z pogranicza jazzu, muzyki ludowej oraz improwizacji. W głównej mierze są to kompozycje lidera, od 2015 roku prowadzi on międzykulturowe projekty muzyczne w myśl idei, że można wychowywać się i mieszkać daleko względem siebie, a jednocześnie realizować wspólnie działania artystyczne, rozumieć się na płaszczyźnie sztuki i tym samym zbliżać się do siebie.
- Cultural Concept jest właśnie taką koncepcją łączącą ze sobą elementy etniczne w muzyce opartej na improwizacji, elementach jazzu i muzyki etno. W zespole znajdują się muzycy z czterech krajów odległych od siebie geograficznie: Polski, Senegalu, Tajwanu i Kolumbii. Międzykulturowa formacja prezentuje utwory napisane na etniczne instrumentarium: matoquin, kora, erhu, kolumbijskie instrumenty perkusyjne. Muzycy grający na egzotycznych instrumentach pojawiają się w towarzystwie polskich instrumentalistów jazzowych - opisują w Planetarium.
Koncert odbędzie się w niedzielę, 6 kwietnia, o godz. 20:00. Bilety są dostępne >>TUTAJ<<, z kolei harmonogram wszystkich atrakcji organizowanych w ramach 70-lecia Planetarium można znaleźć >>TUTAJ<<.
Napisz komentarz
Komentarze