Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 31 marca 2025 12:06
ReklamaElektryczne szczoteczki do zębów - zobacz ceny
ReklamaSport i rekreacja na Ceneo.pl

Za nami 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Wydaje się, że dopiero co poznawaliśmy Muzeum Hutnictwa w Chorzowie na Festiwalu Otwarcia, a tu już minęło 100 dni od kiedy działa ta instytucja! Z tej okazji Muzeum przygotowało małe podsumowanie tych dni. Jak rozwinęła się w tym czasie chorzowska placówka, co się zmieniło, czy cieszy się zainteresowaniem? Wszystko wskazuje na to, że chorzowskie Muzeum, to ważna instytucja na mapie regionu, która doskonale odpowiada potrzebom kulturalnym mieszkańców. 
Za nami 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

7 tysięcy i 5 gwiazdek 

Podczas 100 dni funkcjonowania Muzeum Hutnictwa odwiedziło ponad 7 tysięcy osób. W wyszukiwarce Google Muzeum oceniane jest na 5 gwiazdek w pięciostopniowej skali. 

- Wierzę, że opowieść o hutnictwie, którą zaproponowaliśmy publiczności wypełniła istotną lukę w szeroko pojętej ofercie związanej z dziedzictwem kultury przemysłowej. Dziedzictwo hutnicze jest chorzowską specjalnością, a dla wielu z naszych gości stanowi zupełnie nowy temat. Niejeden z nich właśnie tu zaczyna swoją podróż w świat hutniczej pracy i kultury. Cieszę się, że są między nimi również liczne grupy dziecięce – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. 

Muzeum ma już i swój Oddział

Od 1 stycznia Muzeum Hutnictwa poszerzyło się o Oddział Historii Miasta i Regionu przy ul. Powstańców 25 w Chorzowie. Jest to wynik decyzji władz miasta z 2021 r., które postanowiły połączyć w jedną instytucję b. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) i b. Muzeum w Chorzowie. W nowej formule kontynuowana będzie dotychczasowa działalność merytoryczna placówek, a łącząc i wykorzystując potencjały obu instytucji możliwe będzie zaproponowanie odwiedzającym jeszcze lepszej oferty.

Odwiedź pierwsze wystawy czasowe 

W Muzeum i jego Oddziale przygotowano dla publiczności dwie wystawy czasowe. 

Od 25 lutego do 29 kwietnia w Oddziale Historii Miasta i Regionu prezentowana jest wystawa pt. „«Całkiem nowy wujek». Malarstwo Piotra Naliwajki”. Prezentowane są na niej wyłącznie niewystawiane dotąd publicznie prace artysty. Wystawie towarzyszy szereg aktywności skierowanych zarówno do rodzin z dziećmi (warsztaty), jak i dla pasjonatów sztuki (prelekcje).

Od 8 do 27 marca w Muzeum Hutnictwa prezentowana jest pierwsza wystawa czasowa pt. „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie". To mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających 30 bohaterek z przełomu XIX i XX w., w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska. Wystawa jest częścią wieloletniego projektu, zapoczątkowanego w 2019 r. w Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (obecnie Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego), którego celem jest wprowadzenie do głównego nurtu opowieści o historii Górnego Śląska postaci kobiecych. Kuratorką wystawy jest dr Małgorzata Tkacz-Janik, autorką memów: Marta Frej.


Fot. T. Makula

Sprawdź nowości w ofercie 

Muzeum Hutnictwa można już zwiedzać z przewodnikiem. Po przeprowadzonym naborze sześć osób, których życie w różny sposób związane było lub nadal jest z hutnictwem, podjęło wyzwanie stania się przewodnikami po wystawie stałej „Królestwo Żelaza”. Warto sprawdzić jak fascynujące historie kryją się za pracą w hutnictwie.

Muzeum Hutnictwa można nie tylko zwiedzać, ale również zorganizować w jego przestrzeniach własne wydarzenie.

- Dla zainteresowanych krótkoterminowym wynajęcie sal na różnego rodzaju spotkania przygotowano ofertę, która jest również dostępna na stronie internetowej placówki. Pomysły przekuwamy w działania! - informują w chorzowskim Muzeum. 

Muzeum opracowało wyjątkową ofertę edukacyjno-animacyjną dla różnych grup wiekowych. Na grupy przedszkolne, szkolne oraz klasy ponadpodstawowe czeka aż 8 tematycznych, innowacyjnych propozycji warsztatów. 

- Edukujemy poprzez wspólną zabawę, doświadczanie i spotkanie z drugim człowiekiem. Czerpiemy z mądrości i pamięci dorosłych, ale też wybiegamy w przyszłość z myślą o młodych innowatorach. W końcu stal to tworzywo jutra! - zachęcają pracownicy Muzeum. 

Ta wiosna w Chorzowie będzie hutnicza 

- Przed nami intensywne wiosenne miesiące – mówi dyrektor Kowalski. - Pod koniec kwietnia, dzięki współpracy z ArcelorMittal Poland ruszamy z ogrodem społecznym, w którym pokażemy w praktyce, jakie rośliny towarzyszyły codziennej hutniczej pracy i życiu. Oczywiście 4 maja zadbamy o należyte uczczenie Dnia Hutnika, a 7 maja odbędzie się pierwszy „Florianfest”. Tydzień później organizować będziemy wyjątkową Noc Muzeum. Wyjątkową dlatego, że towarzyszyć jej będzie wernisaż, moim zdaniem naszej najważniejszej w tym roku wystawy czasowej. Jest nią ekspozycja fotografii industrialnej autorstwa Viktora Máchy, wybitnego czeskiego fotografa, który od 2006 roku podróżuje po świecie, dokumentując obiekty przemysłu ciężkiego - informuje Kowalski. 

W Muzeum trwają również prace nad przygotowaniem konkursu ofert na najemcę lokalu gastronomicznego. Jestem przekonany, że hutnictwo może być również inspirujące kulinarnie, a surówka może mieć wiele znaczeń. Hutnicze, ogniste barwy, kultura robotnicza, ogień to motywy, które chętnie widzielibyśmy w naszym muzealnym bistro – dodaje dyrektor Muzeum.

Nowiny i informacje o najnowszych wydarzeniach znajdziecie na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB. Oczywiście o wszystkich nowinkach przeczytacie na bieżąco również na łamach "tuby"!

Źródło: Informacja prasowa
Fot. T. Zakrzewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: SzymonTreść komentarza: Taki podatek to kwota około 50 zł miesięcznie. To teraz wszystko ruszy z kopyta ;)Data dodania komentarza: 27.03.2025, 15:26Źródło komentarza: Nowe ulgi podatkowe dla chorzowskich przedsiębiorców. “To pierwszy z serii pomysłów”Autor komentarza: JaTreść komentarza: Co widzisz takiego złego w blaszanych garażach które stoją w całej Polsce taki racjonalizator widzę z ciebie cały Chorzów by chciałbyś wyciąć w pień wszystko co do 90 roku i postawić same nowe budynki. Heh racjonalizator fantastaData dodania komentarza: 25.03.2025, 15:12Źródło komentarza: Chorzów - Uniwersytet z centrum przesiadkowym. Trwają prace nad projektemAutor komentarza: VDTreść komentarza: Widzę że kogoś bardzo boli cudza własność w postaci działek i garaży - proszę zająć się swoimi sprawami i nie wtykać nos w nie swój teren.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 14:34Źródło komentarza: Chorzów - Uniwersytet z centrum przesiadkowym. Trwają prace nad projektemAutor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Idea jak najbardziej słuszna, tylko niech planiści zrobią to dobrze, a nie jak przy okazji remontu ul. Katowickiej. Na przykład koniecznie trzeba zrobić porządek z tymi blaszanymi garażami przy Kędzierzyńskiej i obok przy Kozielskiej, bo to wstyd, jak to teraz wygląda - jest nowa stacja, jest nowa ulica, jest nowe centrum handlowe, jest nowy budynek mieszkalny (ten przy Kozielskiej), a obok dziadostwo jak z lat 90-tych.Data dodania komentarza: 25.03.2025, 13:42Źródło komentarza: Chorzów - Uniwersytet z centrum przesiadkowym. Trwają prace nad projektemAutor komentarza: Emilia WójtowiczTreść komentarza: Bardzo się zdziwiłam i mam gdzieś opinie innych nigdy nie wejdę do tej szkołyData dodania komentarza: 19.03.2025, 13:04Źródło komentarza: W tej szkole mieszkają duchyAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Chorzów umiera. Przejeżdżając przez miasto widać że wszystko się wali stare rudery, dziurawe drogi i brak biznesu który by pomógł finansowo. W perspektywie kilku lat widzę Chorzów jako dzielnice KatowicData dodania komentarza: 19.03.2025, 10:23Źródło komentarza: Iskrzy na linii KPR Ruch Chorzów - Miasto Chorzów. "Powinien wiedzieć, że wypowiada się już nie jako kibic, a jako prezydent"
Reklama
Reklama