REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Jesteśmy po to, by sobie pomagać

Miasto

Mieszkała już w Mediolanie, Sydney i Paryżu, a od kilku lat przebywa w Nairobi, gdzie prowadzi autorski projekt Sewing Together. Co to takiego? Poprzez naukę szycia, pochodząca z naszego miasta Maja Kotala, aktywizuje tamtejsze kobiety, pomagając im zdobyć zawód krawcowej, dzięki któremu mogą polepszyć swoje życie.

REKLAMA

Jej przygoda z modelingiem zaczęła się, kiedy miała 16 lat. Wtedy wyjechała do Mediolanu. - To dało mi ogromną siłę, a także wzbudziło pragnienie dalszego podróżowania i odrywania świata. Kiedy tylko ukończyłam liceum, wiedziałam, że chcę zrobić sobie rok przerwy, by doświadczyć czegoś nowego. Chciałam skupić się na nauce języka, dlatego wybór padł na Australię, która wydawała mi się najciekawsza - mówi Maja Kotala.

Jak sama przyznaje, wyjechała do Australii marząc o podjęciu tam studiów. Tak też się stało, ponieważ niedługo później rozpoczęła naukę w jednej z najlepszych szkół projektowania mody - Fashion Design & Technology - TAFE w Sydney. Po zakończeniu studiów wyjechała do Paryża, gdzie przez parę lat rozwijała swoją karierę zawodową. Później przyszedł czas na kolejny etap, który - jak sama przyznaje - rozpoczęła z wewnętrznej potrzeby zachowania balansu w życiu.

- Miałam ogromne szczęście, że znalazłam się w takim punkcie, w jakim jestem obecnie. Zawdzięczam to ludziom, których spotkałam na swojej drodze, dlatego sama też chciałabym być pomocna dla innych. Tak zrodził się pomysł wykorzystania całej swojej wiedzy modelki, projektantki, sprzedawcy i agentki modowej, do stworzenia programu Sewing Together - wyjaśnia Maja Kotala.

Inicjatywa powstała w 2018 roku. Wówczas chorzowianka przebywała w Ugandzie, gdzie zaangażowała się działania w Social Innovation Academy w Mpigi, która pomaga miejscowej ludności w realizowaniu pomysłów na lokalny biznes. W kolejnym roku wyjechała do Nairobi w Kenii, gdzie przebywa do dziś, prowadząc kursy dla kobiet. W ten sposób pomaga im zdobyć umiejętności umożliwiające im podjęcie pracy zarobkowej.

- Wdzięczność lokalnej społeczności jest czymś, czego nie da się opisać słowami. Łzy radości i spełnienia najdobitniej pokazują, że to co robię, ma sens. Bardzo bym chciała, żeby więcej osób angażowało się w podobne przedsięwzięcia i pomagało sobie nawzajem. To, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, nie powinno stać na przeszkodzie w tym, by pomoc drugiemu człowiekowi - zaznacza.

Sewing Together funkcjonuje głównie ze środków własnych oraz darowizn przekazywanych przez osoby popierające inicjatywę. Program wspierany jest za pośrednictwem platform croudfoundingowych oraz poprzez sprzedaż kolekcji powstającej podczas jego realizacji.

- Aktualnie pracuję nad drugim etapem Sewing Together w Kenii. Po wyszkoleniu dziewczyn w Nairobi Girls Trening Center, chciałabym stworzyć dla nich stałe miejsce pracy w Mombasie. Będzie to nie tylko centrum szkoleniowe, ale i miejsce produkcji ze sklepikiem, w którym będzie można kupić nasze wyroby - mówi Maja Kotala. - Zachęcam do zakupienia od nas symbolicznego t-shirtu, ponieważ cały dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na rozwój Sewing Together. Jedna koszulka to jeden tydzień edukacji dla jednej z dziewczyn - dodaje.

Jeżeli zainteresowała Was historia Mai Kotali i chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat podejmowanych przez nią inicjatyw, będziecie mieć ku temu okazję 6 sierpnia. Spotkanie z chorzowianką odbędzie się o godzinie 18:00 w strefie młodych #Wolka przy ul. Wolności 3. Więcej informacji znajdziecie NA STRONIE WYDARZENIA na Facebooku.

 

Fot. Maja Kotala

REKLAMA
Tomasz Breguła

Udostępnij:


Sewing TogetherMaja Kotalachorzowiankainicjatywaszycie ubrańszkoleniakrawiectwoAfrykaKenia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA