Policjanci w całym kraju od początku roku odnotowali wzmożoną ilość zgłoszeń od obywateli dotyczących obraźliwych wpisów internetowych, gróźb karalnych kierowanych telefonicznie, dochodziło także do publicznego znieważania, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych.
Informacjami, oprócz funkcjonariuszy z Komend Wojewódzkich Policji, niezwłocznie zajęli się policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju. Zebrane dane natychmiast były przekazywane policjantom, którzy dokonywali sprawdzeń i kolejnych ustaleń.
Na podstawie zgłoszeń doprowadzono do zatrzymania już 20 osób, zatrzymani usłyszeli zarzuty. Decyzją sądów, 4 osoby zostały tymczasowo aresztowane, a wobec 6 pozostałych zastosowano dozory, poręczenia majątkowe, czy zakazy utrwalania i rozpowszechniani treści videofonicznych za pośrednictwem Internetu.
To tylko część wyników pracy policjantów z pionu cyber. Wiele spraw jest w fazie ustaleń, inne nie zostały jeszcze zamknięte, nowe napływają. Funkcjonariusze apelują o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych.
Źródło: KMP Chorzów
Fot.: flickr.com
Napisz komentarz
Komentarze