Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

CUMA dla młodych

Projekt CUMA to prosta odpowiedź na pytanie "jak sprawić żeby Chorzów uczynić miejscem atrakcyjnym także dla młodych mieszkańcow i w jaki sposób zatrzymać ich w mieście". Wybrano już LOGO, a nadrzędny cel "CUMY" to kompleksowe i indywidualne podejście do każdego młodego człowieka chcącego skorzystać ze wsparcia Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej. A wszystko po to, żeby mlody chorzowianin po przejsciu pilotażowych badań w projekcie mógł znaleźć zatrudnienie na rynku pracy i spełniał się w mieście,w którym na co dzień żyje. Całe przedsięwzięcie to koszt  977 730 zł.
CUMA dla młodych

Siedziba "CUMA" będzie zlokalizowana na parterze Kamienicy przy ul. Wolności 3, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku. W szkołach ponadgimnazjalnych prowadzone będą badania, które pozwolą wyłonić młodzież do pilotażowego projektu.

- Planujemy takie badania jeszcze w tym roku, jest to projekt dla młodzieży od 16 do 25 roku życia. Musimy poznać oczekiwania młodych ludzi, jakie mają problemy i czego oczekują od miasta, w którym mieszkają. "CUMA" to miejsce, które przechwyci wszystkich młodych ludzi, którzy mają problemy w domu bądź w szkole, zanim ci młodzi ludzie trafią np. do ośrodków pomocy społecznej czy Powiatowych Urzędów Pracy szukając zatrudnienia - zaznacza Jolanta Koczubik, Biuro Funduszy Zewnętrzynych UM Chorzów, koordynator projektu "CUMA".

Jeszcze w tym roku odbędą sie pierwsze spotkania, młodzież zostanie wyłoniona w badaniach pilotażowych. Skompletujemy kadrę, która tą młodzieżą będzie się zajmowała, doradcy zawodowi, pedagodzy, psychologowie - dodaje koordynator projektu.

Projekt "CUMA" to jeden z elementów wchodzącyc wskład rewitalizacji Chorzowa.

- Projekt CUMA ma na celu aktywizację młodzieży, zarówno tej  wykluczonej zawodowo jak i społecznie. Chcemy żeby młodzież brała czynny udział w życiu miasta. Oprócz tego projektu, młodzież wciągamy cały czas w dyskusję. Stąd wiemy jakie są ich oczekiwania, akademiki dla studentów Chorzowa, poprawa transportu społecznego w godzinach nocnych, cały projekt CUMA to także ożywienie ul. Wolności, powstanie w okolicach rynku nowa przestrzeń, te działania podejmowane w lokalu na ul. Wolności 3 na pewno wpłynął na życie Chorzowa - podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W sierpniu ruszył konkurs na logo CUMY. Ponieważ miejsce docelowo ma być dedykowane młodzieży, również i konkurs przeznaczony był dla młodych mieszkańców Chorzowa. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych do 14 września mogli składać swoje projekty na logo w formie papierowej lub elektronicznej. Poznaliśmy laureata to Michał Hadryś, uczeń chorzowskiego technikum.

- Moim hobby jest grafika, więc stąd pomysł na zaprojektowanie Logo "CUMA", kierowałem się prostotą, to jest najważniejsze, a ten projekt na pewno pozwoli młodym chorzwianom powiedzieć o ich potrzebach - przekonuje Michał Hadryś, laureat nagrody na logo "CUMA".

Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży "CUMA", to projekt pilotażowy realizowany przez Chorzów w ramach konkursu „Modelowa rewitalizacja miast”. Miasto otrzymało na ten cel dotację z Ministerstwa Rozwoju w wysokości 880 tys. zł. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: tam jest ruch dwukierunkowy.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 19:01Źródło komentarza: Wybudują nowy wiadukt na ul. Nowej. Prace ruszą w maju i potrwają półtora rokuAutor komentarza: SepTreść komentarza: Przy hotelu był wypadek a dokładniej na skrzyżowaniu z ul.Dąbrowskiego.Urząd Skarbowy jest 500m dalej.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 16:38Źródło komentarza: Uciekał po kolizji, doprowadził do kolejnej. Jedna osoba w szpitalu J Autor komentarza: Tuba ChorzowaTreść komentarza: Uwaga! Do końca tygodnia (09.03.2025) na hasło "Tuba Chorzowa" otrzymacie 20% zniżki na wszystkie zapiexy w TODOJUTRA w Chorzowie (ul. Wolności 43).Data dodania komentarza: 5.03.2025, 13:24Źródło komentarza: “Trzeba mieć smaczny produkt, dobry plan i życzliwych ludzi wokół siebie”Autor komentarza: prezesTreść komentarza: Niech Michałek popatrzy na Morawieckiego.Morawiecki da 100 milionów Nawrocki też i stadion stoi, a Chorzów się wali!Taczka już przygotowana.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 20:31Źródło komentarza: Kolejny przedstawiciel PiS-u uzupełnia prezydium chorzowskiej rady miastaAutor komentarza: chTreść komentarza: Co w końcu się liczy w meczu ? Bo to była żenada . A tu marzy się stadion jakim kosztem -kosztem mieszkańcówData dodania komentarza: 25.02.2025, 13:59Źródło komentarza: Mecz Mistrzów: rekord frekwencji, tetris na murawie i awantura o raceAutor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”
Reklama
Reklama