Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej zdemontowany. Trafi na cmentarz do Chorzowa Starego

Znajdujący się w Parku Hutniczym pomnik żołnierzy Armii Czerwonej zniknie ze swojego pierwotnego miejsca. Prace związane z jego przeniesieniem rozpoczęły się pod koniec listopada. Trafi on na cmentarz w Chorzowie Starym. 
Pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej zdemontowany. Trafi na cmentarz do Chorzowa Starego

Temat pomnika powrócił wraz z rozpoczęciem agresji wojennej Rosji na Ukrainę. W minionym roku ktoś nawet pozwolił sobie owinąć chorzowski monument czarną folią, przykleić list przewozowy i zaadresować do Wladimira Putina, wskazując miejsce doręczenia przesyłki jako "Kreml". 

Pomniki wdzięczności Czerwonej Armii faktycznie mogą budzić negatywne emocje, zwłaszcza przy trwającej wciąż wojnie u naszych wschodnich sąsiadów. Okazuje się jednak, że ten stojący w Parku Hutników miał być w rzeczywistości grobem i tutaj możemy zaobserwować pewne trudności, w przypadku chęci znalezienia mu nowego miejsca. 

Sięgając do oficjalnych informacji dowiadujemy się, że mamy mieć do czynienia ze zbiorową mogiłą. Znajdujący się na nim napis "Pamięci żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wolność z hitlerowskim najeźdźcą” może sugerować coś innego, jednak w tym miejscu miały znajdować się szczątki 11-stu żołnierzy Armii Czerwonej oraz 59-ciu Armii 1. Frontu Ukraińskiego, biorącego udział w walkach z hitlerowcami o wyzwolenie Chorzowa

Rada Chorzowa chciała przeniesienia pomnika

W marcu 2022 roku podczas sesji Rady Miasta Chorzowa poruszono temat zmiany lokalizacji grobu (?), co wiązałoby się z jego ekshumacją. Pomnik ten nie znajduje się na liście zabytków, jednak teren Parku Hutników - owszem. 

- Już wystąpiliśmy do IPN w tej sprawie, działamy - mówił wtedy Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa. - Mieliśmy już spotkanie, rozmowy z naszymi historykami w tej sprawie. Nikt do końca nie wie, czy to rzeczywiście jest grób, czy nie, więc musimy być przygotowani na różne sytuacje. Jeżeli jest to grób, oczywiście dokonamy stosownej ekshumacji - informował. 

Po 77 latach zmieni się krajobraz Parku Hutników

W toku postępowania Miasto Chorzów zleciło specjalistyczne badanie, aby ostatecznie stwierdzić, czy w tym miejscu faktycznie dokonano pochówków. Ostatecznie grobów nie stwierdzono. Wkrótce znajdujący się w centrum Chorzowa park zmieni się na dobre. Ostateczną decyzję o oczekiwanych działaniach podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków

Demontaż pomnika rozpoczął się w sobotę 25 listopada w godzinach porannych. Ma on trafić na cmentarz w Chorzowie Starym, w miejsce gdzie są pochowani żołnierze radzieccy. 

- W zeszłym roku otrzymaliśmy sporo sygnałów ze strony mieszkańców, że oczekują zamknięcia tego rozdziału historii w naszym mieście. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, usuwamy pomnik z przestrzeni parkowej - przekazał Marcin Michalik. 

Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej został wzniesiony w Parku Hutników w 1946 roku. W 1973 roku zmodernizowano go w oparciu o projekt plastyczny Gerarda Grzywaczyka


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: tam jest ruch dwukierunkowy.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 19:01Źródło komentarza: Wybudują nowy wiadukt na ul. Nowej. Prace ruszą w maju i potrwają półtora rokuAutor komentarza: SepTreść komentarza: Przy hotelu był wypadek a dokładniej na skrzyżowaniu z ul.Dąbrowskiego.Urząd Skarbowy jest 500m dalej.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 16:38Źródło komentarza: Uciekał po kolizji, doprowadził do kolejnej. Jedna osoba w szpitalu J Autor komentarza: Tuba ChorzowaTreść komentarza: Uwaga! Do końca tygodnia (09.03.2025) na hasło "Tuba Chorzowa" otrzymacie 20% zniżki na wszystkie zapiexy w TODOJUTRA w Chorzowie (ul. Wolności 43).Data dodania komentarza: 5.03.2025, 13:24Źródło komentarza: “Trzeba mieć smaczny produkt, dobry plan i życzliwych ludzi wokół siebie”Autor komentarza: prezesTreść komentarza: Niech Michałek popatrzy na Morawieckiego.Morawiecki da 100 milionów Nawrocki też i stadion stoi, a Chorzów się wali!Taczka już przygotowana.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 20:31Źródło komentarza: Kolejny przedstawiciel PiS-u uzupełnia prezydium chorzowskiej rady miastaAutor komentarza: chTreść komentarza: Co w końcu się liczy w meczu ? Bo to była żenada . A tu marzy się stadion jakim kosztem -kosztem mieszkańcówData dodania komentarza: 25.02.2025, 13:59Źródło komentarza: Mecz Mistrzów: rekord frekwencji, tetris na murawie i awantura o raceAutor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”
Reklama
Reklama