Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 marca 2025 06:19
Reklama

Chorzowski Skansen zaprasza na "Weekend seniora z kulturą"

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji pn. "Weekend seniora z kulturą". Jedną z atrakcji zaplanowanych w naszym mieście jest przejażdżka meleksem po Muzeum "Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie", połączona ze zwiedzaniem obiektu.
Chorzowski Skansen zaprasza na "Weekend seniora z kulturą"

"Weekend seniora z kulturą" to zainicjowana kilka lat temu przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu akcja, której celem jest zachęcenie osób starszych do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Dzięki niej seniorzy nie tylko mają okazję dowiedzieć się i zobaczyć, jak wiele mają do zaoferowania działające w ich okolicy placówki kultury, ale też mogą oni bezpłatne lub za symboliczną opłatą wziąć udział w różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak: wystawy, spektakle, warsztaty, koncerty czy spotkania autorskie.

Co przygotowano w tym roku?

Tegoroczna edycja akcji potrwa od 29 września do 1 października, a udział w niej weźmie ponad 500 instytucji z całego kraju. W naszym mieście uczestnictwo, oprócz Teatru Rozrywki, o którym pisaliśmy >>TUTAJ<<, zapowiedział także chorzowski Skansen.

- Od piątku do niedzieli zapraszamy seniorów na zwiedzanie skansenu meleksem czyli elektrycznym pojazdem. Osoby zainteresowane zapraszamy na godzinę 12:00, gdzie czekał będzie na nich przewodnik. W pojeździe maksymalnie mieści się 12 osób – decyduje więc kolejność przyjścia na wycieczkę. Zbiórka przy wejściu do skansenu - zapowiadają organizatorzy.

Podczas piątkowej wycieczki uczestnicy zobaczą obiekty znajdujące się na terenie ekspozycji. Ponadto o godz. 14:00 w budynku głównym rozpoczną się zajęcia rękodzielnicze z tworzenia kompozycji z naturalnych materiałów, takich jak zboża, nasiona czy rośliny. Zajęcia te przygotowano dla dwóch grup, liczących maksymalnie po 15-ście osób.

W sobotę zwiedzanie odbędzie się ścieżką pn. "Szpajska na szpyrkę i weki na marmelada - jak dawniej przechowywano i konserwowano żywność. Przy okazji goście Skansenu będą mieli okazję zobaczyć wystawę czasową "Lodówka. Wystawa dawnych sprzętów chłodzenia żywności".

Ostatniego dnia, czyli w niedzielę, zwiedzanie skupione będzie wokół tematyki religijnej. Tym razem uczestnicy zobaczą wnętrze ewangelickiego kościoła z Bobrka i kościoła św. Józefa Robotnika z Nieboczów, a także otwartą w tym roku wystawę czasową szat liturgicznych "Ad Altare".

Przez wszystkie trzy dni seniorzy będą mogli skorzystać ze specjalnego biletu wstępu w cenie 6 zł od osoby.

Fot. Muzeum GPE Chorzów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: tam jest ruch dwukierunkowy.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 19:01Źródło komentarza: Wybudują nowy wiadukt na ul. Nowej. Prace ruszą w maju i potrwają półtora rokuAutor komentarza: SepTreść komentarza: Przy hotelu był wypadek a dokładniej na skrzyżowaniu z ul.Dąbrowskiego.Urząd Skarbowy jest 500m dalej.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 16:38Źródło komentarza: Uciekał po kolizji, doprowadził do kolejnej. Jedna osoba w szpitalu J Autor komentarza: Tuba ChorzowaTreść komentarza: Uwaga! Do końca tygodnia (09.03.2025) na hasło "Tuba Chorzowa" otrzymacie 20% zniżki na wszystkie zapiexy w TODOJUTRA w Chorzowie (ul. Wolności 43).Data dodania komentarza: 5.03.2025, 13:24Źródło komentarza: “Trzeba mieć smaczny produkt, dobry plan i życzliwych ludzi wokół siebie”Autor komentarza: prezesTreść komentarza: Niech Michałek popatrzy na Morawieckiego.Morawiecki da 100 milionów Nawrocki też i stadion stoi, a Chorzów się wali!Taczka już przygotowana.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 20:31Źródło komentarza: Kolejny przedstawiciel PiS-u uzupełnia prezydium chorzowskiej rady miastaAutor komentarza: chTreść komentarza: Co w końcu się liczy w meczu ? Bo to była żenada . A tu marzy się stadion jakim kosztem -kosztem mieszkańcówData dodania komentarza: 25.02.2025, 13:59Źródło komentarza: Mecz Mistrzów: rekord frekwencji, tetris na murawie i awantura o raceAutor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”
Reklama
Reklama