Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 marca 2025 01:02
Reklama

Dzień Miodu w chorzowskim Skansenie

W najbliższą niedzielę na terenie Muzeum "Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie" odbędzie się kolejna edycja uwielbianej imprezy plenerowej, jaką jest Dzień Miodu. Podczas wydarzenia będzie można poznać pszczelarskie tradycje, dowiedzieć się o możliwościach zastosowania miodu, a także spróbować pysznych wyrobów pszczelarskich.
Dzień Miodu w chorzowskim Skansenie

Podczas zaplanowanego na 2 lipca słodkiego święta, na gości Skansenu tradycyjnie już czekać będzie sporo atrakcji. Oprócz organizowanego jarmarku, na którym znajdziemy oczywiście miody, produkty pszczelarskie, a także rękodzieło, nie zabraknie szeregu aktywności i pokazów.

- Po raz kolejny wspólnie ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach zaprosimy do udziału w pokazach wirowania miodu czyli wydobywania go z plastra oraz lania świec woskowych. Będą warsztaty wykonywania ozdób z wosku, warsztaty przy otwartym ulu „Jak żyją pszczoły” oraz prelekcje o historii bartnictwa i roli pszczół w przyrodzie - wymieniają organizatorzy.

Ponadto przy stanowiskach w przestrzeni Skansenu odbędą się prelekcje o zdrowotnych właściwościach miodu, życiu pszczół w mieście czy o tym jak rozpoznać latające owady oraz jak zostać pszczelarzem. Ponadto będzie można dowiedzieć się o zastosowaniu miodu w kosmetykach i antybiotykach z pszczelej apteki, a także zobaczyć pokaz zdejmowania gniazda os z drzewa, który przeprowadzi chorzowska straż pożarna.

Wydarzenie potrwa w godz. od 12:00 do 17:00. Wejście na nie możliwe jest w ramach biletu wstępu do Skansenu.

Poniżej podajemy program imprezy:

12:00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek

12:20 – Henryk Działo – pokaz wirowania miodu – łąka przy areszcie

12:40 – Maria Działo – lecznicze właściwości miodu – łąka przy chałupie Sołtysa

13:00 – warsztaty przy otwartym ulu "Jak żyją pszczoły" – Pasieka Edukacyjna "Skrzydlaci Przyjaciele" – zagroda zw. Sołecką (Sołtys)

13:35 – Jacek Nowak – "Czy pszczoły kończyły politechnikę, czyli czego możemy się od nich nauczyć" - łąka przy chałupie Sołtysa

14:00 – Henryk Działo – pokaz wirowania miodu – łąka przy areszcie

14:20 – Józef Polnik – Produkty pochodzenia pszczelego – łąka przy chałupie Sołtysa

14:35 – Olaf Pest – miody kremowane i z dodatkami – łąka przy chałupie Sołtysa

15:00 – warsztaty przy otwartym ulu "Jak żyją pszczoły" – Pasieka Edukacyjna "Skrzydlaci Przyjaciele" – zagroda zw. Sołecką (Sołtys)

15:30 – Jacek Nowak – "Czy łatwo jest zostać pszczelarzem i dlaczego nigdy nie kończy się na jednym ulu" – łąka przy chałupie Sołtysa

16:00 – Pokaz ściągania gniazda os z drzewa – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie – Duża Łąka


Zagroda z Frydka – pokaz lania świec, głaskanie pszczół – Paweł Kowalczyk

Łąka przy kręgach ogniskowych – godzina 14:30 – interaktywny spektakl pt. "Ksiynżniczka Gynsipympek"

Chałupa ze Strzemieszyc – warsztaty wyrobu świec z wosku pszczelego

Lanie świec – Józef Polnik (stanowisko nr 3)

Fot. Muzeum GPE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: tam jest ruch dwukierunkowy.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 19:01Źródło komentarza: Wybudują nowy wiadukt na ul. Nowej. Prace ruszą w maju i potrwają półtora rokuAutor komentarza: SepTreść komentarza: Przy hotelu był wypadek a dokładniej na skrzyżowaniu z ul.Dąbrowskiego.Urząd Skarbowy jest 500m dalej.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 16:38Źródło komentarza: Uciekał po kolizji, doprowadził do kolejnej. Jedna osoba w szpitalu J Autor komentarza: Tuba ChorzowaTreść komentarza: Uwaga! Do końca tygodnia (09.03.2025) na hasło "Tuba Chorzowa" otrzymacie 20% zniżki na wszystkie zapiexy w TODOJUTRA w Chorzowie (ul. Wolności 43).Data dodania komentarza: 5.03.2025, 13:24Źródło komentarza: “Trzeba mieć smaczny produkt, dobry plan i życzliwych ludzi wokół siebie”Autor komentarza: prezesTreść komentarza: Niech Michałek popatrzy na Morawieckiego.Morawiecki da 100 milionów Nawrocki też i stadion stoi, a Chorzów się wali!Taczka już przygotowana.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 20:31Źródło komentarza: Kolejny przedstawiciel PiS-u uzupełnia prezydium chorzowskiej rady miastaAutor komentarza: chTreść komentarza: Co w końcu się liczy w meczu ? Bo to była żenada . A tu marzy się stadion jakim kosztem -kosztem mieszkańcówData dodania komentarza: 25.02.2025, 13:59Źródło komentarza: Mecz Mistrzów: rekord frekwencji, tetris na murawie i awantura o raceAutor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”
Reklama
Reklama