Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Święcenie pokarmów w chorzowskich parafiach. Sprawdź gdzie i o której!

Święta wielkanocne obfitują w różnego rodzaju tradycje oraz zwyczaje, a wśród najpopularniejszych z pewnością należy wymienić święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Jeśli nie wiecie jeszcze gdzie i o której wybrać się z koszyczkiem, przygotowaliśmy dla Was małą podpowiedź.
Święcenie pokarmów w chorzowskich parafiach. Sprawdź gdzie i o której!

Choć dla Kościoła Katolickiego Wielka Sobota to czas zadumy, wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa, to większości z nas dzień ten kojarzy się przede wszystkim z obrzędem poświęcenia pokarmów spożywanych podczas śniadania wielkanocnego.

Zgodnie z tradycją, przyniesiony przez nas koszyczek powinien być wiklinowy, wyłożony białą serwetką i przyozdobiony zielonymi gałązkami - najlepiej bukszpanu, które symbolizują życie wieczne. W środku z kolei powinno znaleźć się siedem pokarmów symbolizujących treść chrześcijaństwa, tj. chleb - symbol Ciała Chrystusa, jajko - dowód odradzającego się życia, sól - symbol oczyszczenia i prawdy, wędlina - zapewniająca zdrowie i dostatek, ser - symbol przyjaźni między człowiekiem a siłami przyrody, chrzan - symbol siły oraz ciasto - symbol umiejętności i doskonałości.

Jako że święcenie pokarmów to dla chrześcijan bardzo ważny zwyczaj, przypominający o zmartwychwstaniu Jezusa, w Wielką Sobotę przed kościołami w całej Polsce gromadzą się tłumy wiernych.

Poniżej podajemy, o których godzinach będzie miał miejsce ten obrzęd w chorzowskich parafiach:

- Parafia Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza
od 10:00 do 15:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
od 11:00 do 15:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
od 14:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Antoniego z Padwy
od 13:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Jadwigi
od 12:00 do 18:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Wawrzyńca
od 12:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia Ducha Świętego
od 11:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Barbary
od 10:00 do 15:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Floriana
od 10:00 do 13:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia św. Józefa
od 9:00 do 16:00 (o pełnych godzinach)

- Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Rozalii
o 11:00, 14:00 i 15:00

- Parafia św. Marii Magdaleny
o 10:00, 11:00, 14:00 i 15:00

- Parafia św. Franciszka z Asyżu
od 10:00 do 17:00 (o pełnych godzinach)

Fot. Pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: tam jest ruch dwukierunkowy.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 19:01Źródło komentarza: Wybudują nowy wiadukt na ul. Nowej. Prace ruszą w maju i potrwają półtora rokuAutor komentarza: SepTreść komentarza: Przy hotelu był wypadek a dokładniej na skrzyżowaniu z ul.Dąbrowskiego.Urząd Skarbowy jest 500m dalej.Data dodania komentarza: 7.03.2025, 16:38Źródło komentarza: Uciekał po kolizji, doprowadził do kolejnej. Jedna osoba w szpitalu J Autor komentarza: Tuba ChorzowaTreść komentarza: Uwaga! Do końca tygodnia (09.03.2025) na hasło "Tuba Chorzowa" otrzymacie 20% zniżki na wszystkie zapiexy w TODOJUTRA w Chorzowie (ul. Wolności 43).Data dodania komentarza: 5.03.2025, 13:24Źródło komentarza: “Trzeba mieć smaczny produkt, dobry plan i życzliwych ludzi wokół siebie”Autor komentarza: prezesTreść komentarza: Niech Michałek popatrzy na Morawieckiego.Morawiecki da 100 milionów Nawrocki też i stadion stoi, a Chorzów się wali!Taczka już przygotowana.Data dodania komentarza: 27.02.2025, 20:31Źródło komentarza: Kolejny przedstawiciel PiS-u uzupełnia prezydium chorzowskiej rady miastaAutor komentarza: chTreść komentarza: Co w końcu się liczy w meczu ? Bo to była żenada . A tu marzy się stadion jakim kosztem -kosztem mieszkańcówData dodania komentarza: 25.02.2025, 13:59Źródło komentarza: Mecz Mistrzów: rekord frekwencji, tetris na murawie i awantura o raceAutor komentarza: JoTreść komentarza: Kto by sie spodziewoł? Żodyn. Data dodania komentarza: 30.01.2025, 16:09Źródło komentarza: Szymon Michałek dogadał się z PiS-em. “Dlaczego tak długo to trwało?”
Reklama
Reklama