AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo logowania i haseł

Inne

Poznaj kilka prostych do zastosowania wskazówek, dzięki którym wszystkie Twoje konta, hasła i kanały dostępowe będą w pełni bezpieczne przez atakami hakerów.

REKLAMA

Zasady, których należy przestrzegać, aby zapewnić sobie proste i bezpieczne logowanie

Zarządzanie dostępem wszystkich użytkowników do systemów firmowych jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa danych firmowych. Postępuj zgodnie z opisanymi praktykami, aby zapewnić sobie skuteczną politykę haseł! Co ważne, przestrzeganie tych zasad przyda Ci się nie tylko w pracy do zabezpieczenia swoich danych, ale także w domu, by chronić na przykład w GGBet logowanie lub do innych witryn internetowych — są to bowiem wskazówki w pełni uniwersalne.

Mobilność, która zapewniała wysoką elastyczność i dostępność w celu optymalizacji procesów i pracy korporacyjnej, zmieniła także rutynowe postępowanie użytkowników. Obecnie firmy muszą więc obsługiwać i kontrolować duże przepływy danych oraz dbać o ich bezpieczeństwo.

Pracownicy mają teraz dostęp do danych i systemów korporacyjnych, ponieważ aplikacje mobilne i chmura są w zasięgu ręki tych użytkowników. Dlatego konieczne stało się posiadanie większej kontroli nad wszystkimi tymi dostępami. Wzrosło także ryzyko ujawnienia ważnych danych, przez co firmy są bardziej zaniepokojone swoim bezpieczeństwem cyfrowym. Tym samym konieczność wdrożenia skutecznej polityki zarządzania hasłami stała się absolutnym priorytetem.

Problem w tym, że wiele firm nie przyjęło jeszcze tego typu polityki dostępu, a wielu pracowników, zwłaszcza tych, którzy nie mają styczności z technologią, nie jest świadomych niebezpieczeństw otaczających sieć korporacyjną. Na przykład prosta czynność polegająca na użyciu tego samego hasła do wszystkich loginów może wszystko zepsuć.

Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym zarówno Ty, jak i Twoi współpracownicy będą mogli dowiedzieć się, jak prawidłowo zarządzać hasłami, zapewniając sobie wysoki poziom bezpieczeństwa i poufności. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego firmy potrzebują korporacyjnej polityki haseł?

Większość naruszeń hakerskich ma miejsce w oparciu o standardowe hasła firmowe, które są uważane za słabe. Przejmowanie danych przez oprogramowanie ransomware było jednym z najczęstszych ataków w ciągu ostatnich dwóch lat. Jego przyczyną niemal zawsze było niewłaściwe zachowanie w środowisku pracy.

Takie przypadki podkreślają znaczenie zapewnienia użytkownikom sieci firmowej bezpiecznego dostępu do danych. Aby rozwiązać tę sytuację, w tym scenariuszu pojawiają się zasady dotyczące haseł. Polityka haseł po prostu obejmuje zasady, których muszą przestrzegać wszyscy użytkownicy, a także zapewnia monitorowanie dostępu do danych. Ma ona również na celu zapewnienie przestrzegania minimalnych kryteriów bezpieczeństwa podczas uzyskiwania dostępu do systemów i urządzeń firmowych.

Poniżej znajdziesz główne zasady, których należy przestrzegać, aby skutecznie zarządzać hasłami.

Tworzenie i stosowanie wyłącznie silnych haseł

Pierwszy krok wydaje się oczywisty, ale w codziennym pośpiechu wielu pracowników tworzy słabe hasła, aby ich nie zapomnieć. Może to jednak powodować duże problemy. Łatwe do odgadnięcia hasła, które zawierają takie dane, jak data urodzenia użytkownika, adres lub inne dane osobowe, mogą zostać szybko złamane przez przestępców.

Z tego powodu istotne jest, aby pracownicy tworzyli silne hasła niezawierające ważnych danych o sobie, aby utrudnić pracę hakerom. Pomocne może być ustalenie minimalnej liczby znaków oraz wymogi dodatkowe, na przykład co najmniej 8 znaków, zastosowanie cyfry oraz znaku specjalnego.

Używanie różnych rodzajów znaków

Zalecenie to jest uzupełnieniem porady prezentowanej w poprzednim punkcie. Użycie pojedynczych słów lub nawet krótkich fraz nie gwarantuje bezpieczeństwa hasła. Należy je jak najbardziej różnicować, mieszając litery, cyfry i inne znaki specjalne. Jeśli to możliwe, hasło nie powinno składać się z żadnych znaczących słów i nie powinno powtarzać żadnych znaków.

Nie używaj tego samego hasła do wszystkich kont

Kolejnym dużym błędem popełnianym przez wielu użytkowników poszukujących wygody jest używanie tego samego hasła do wszystkich loginów lub po prostu zmiana tylko niektórych liter lub cyfr na końcu. W takich przypadkach, gdy nastąpi atak hakerów, firma może doświadczyć efektu domina, w wyniku którego nastąpi włamanie na kilka różnych kont tego użytkownika.

Okresowa zmiana haseł

Oprócz stosowania bardziej złożonych wzorców w celu zapewnienia ochrony hasłem, konieczne jest podjęcie innych środków wzmacniających bezpieczeństwo. Do wszystkich użytkowników należy zastosować regułę nakazującą zmianę hasła co ustalony czas. W ten sposób użytkownicy przyzwyczajają się do aktualizowania swoich kluczy dostępu, usuwając ewentualny ślad, który mógłby pozwolić na wejście do systemu osobom niepowołanym.

Korzystaj z oprogramowania do zarządzania hasłami

Wielu użytkowników nie przestrzega tych praktyk, ponieważ nie pamiętają długich haseł, które należy często zmieniać. Jednakże nie jest to konieczne.

Możliwe jest korzystanie ze specjalnego oprogramowania do zarządzania hasłami, które pozwala użytkownikom bezpiecznie zapisywać swoje hasła. Niektóre z przykładów to:

  • NordPass,

  • RoboForm,

  • 1password,

  • Keeper,

  • Dashlane,

  • Bitdefender Password Manager,

  • Sticky Password i wiele innych.

Wdrożenie systemów blokowania kont

Inną ważną praktyką, która powinna być częścią zasad haseł Twoich klientów, jest blokowanie kont w przypadku wystąpienia problemu. W przypadku próby nieupoważnionego wejścia do systemu przy użyciu loginu pracownika lub kradzieży podłączonego urządzenia należy natychmiast zablokować dostęp, aby uniemożliwić wejście przez osoby trzecie.

Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, firma musi wdrożyć system, który będzie w stanie blokować dostęp do rachunków po określonej liczbie prób. Za pośrednictwem tego typu systemu dział IT jest powiadamiany e-mailem i zgłasza nieudane próby, dzięki czemu może podjąć niezbędne działania.

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA
REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Lipiec 2024
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli
REKLAMA