Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 15 grudnia 2025 12:59
Reklama Baner reklamowy
ReklamaBudowa i remont na Ceneo

Karta przymusowo - obowiązkowa - ŚKUP

Papierowe bilety odeszły do lamusa. KZK GOP wprowadził Śląską Kartę Usług Publicznych. Jak sprawdza się system, który stawia na oszczędność.
 Karta przymusowo - obowiązkowa - ŚKUP

Od 1 maja bilety 24,48-godzinne, 5,7,14-dniowe, szkolne, kwartalne, wakacyjne, miesięczne, na okaziciela wyszły już z obiegu. Projekt ŚKUP pochłonął 190 mln zł.

Na początek korzyści z karty? - Korzystam z karty, fajny wynalazek, dobrze, że wystarczy sama legitymacja, boli tylko, że czytniki nie działają, dobry pomysł, ale kiepskie wykonanie, może też jakaś oszczędność, choć w moim wypadku koszty ponoszą rodzice - mówi Karol, uczeń z Chorzowa. - Jeszcze nie zdążyłam jej kupić - dodaje Weronika Świąder. - Duża oszczędność i wygoda - podpowiada Vanessa Stepak, uczennica z Chorzowa.

Tu dla skonfrontowania problemu opinie nieco starszych mieszkańców Chorzowa. - Muszę zapytać wnuka o tą kartę, ludzie w moim wieku boją się takich zmian - przyznaje Zdzisław. - Jadąc rano do pracy przesiadam się 3 razy i każdorazowo muszę to sygnalizować... porażka - zaznacza Mariola, mieszkanka Chorzowa.

Przypomnijmy, że odbicie karty przy wyjściu z pojazdu uprawnia do 5% zniżki przy zakupie następnego biletu. Dlatego musimy zarejestrować 95% przejazdów.

- Ceny wszystkich biletów elektronicznych są tańsze od swoich papierowych odpowiedników. Dotyczy to zarówno biletów okresowych oraz jednorazowych strefowo-czasowych - mówi Anna Koteras z KZK GOP.

Zanim jednak w kartę się zaopatrzymy, mamy do wyboru dwie, spersonalizowana wydawana jest bezpłatnie  w Punktach Obsługi Klienta, niespersonalizowana natomiast nie zawiera danych osobowych, może z niej korzystać każda osoba, która w danej chwili dysponuje kartą.

I choć od 1 maja minęło zaledwie kilka dni, już pojawiły się pierwsze problemy, nie działały czytniki, ale jak przekonuje KZK GOP, pasażer mandatu nie dostał. - W tysiącu pojazdów są trzy tysiące czynników,  kontrolerzy wiedzą, czy czytniki działają, mają ze sobą własne urządzenia, którymi skanują podczas kontroli karty - komentuje rzeczniczka KZK GOP.

Jak nowy pomysł podoba się kioskarzom, stracili dużo klientów? - Ja już odczułam to na własnej skórze, od feralnego dnia awarii mam straty z trzech dni, nikt mi tego nie rekompensuje - podkreśla Iwona z chorzowskiego kiosku.

Do tej pory KZK GOP wydał 5 tys. kart. Dotowany przez Unię Europejską system miał być gotowy w 2013 roku, udało się to dopiero teraz.

Więcej informacji o koracie ŚKUP na stronie portal.kartaskup.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze

Autor komentarza: slazakTreść komentarza: Az wstyd tu mieszkać. Kiedyś byłem dumny z tego...Data dodania komentarza: 14.12.2025, 06:02Źródło komentarza: Wiemy już, gdzie mieszka najwięcej dłużników. Jak w zestawieniu wypadli chorzowianie?Autor komentarza: TurTreść komentarza: Po co przejscie skoro tramwajem nie można nigdzie pojechać. Jestem ciekaw kiedy zawiąże się wreszcie inicjatywa odwołania michasia i jego rady.Data dodania komentarza: 13.12.2025, 14:43Źródło komentarza: Przejście podziemne dla pieszych pod ulicą Katowicką w końcu zostało otwarte!Autor komentarza: icekTreść komentarza: Chyba Redakcja o czymść zapomniała. Jeśli macie 400 mln długu to największym kosztem są odsetki od tego długu, szacuję 20 mln rocznie (5%).Data dodania komentarza: 13.12.2025, 12:57Źródło komentarza: Budżet Chorzowa 2026: historyczne dochody, rekordowy deficyt. Oto lista najważniejszych wydatków inwestycyjnychAutor komentarza: Synek z CwajkiTreść komentarza: Tylko że miasta ościenne nie są zainteresowane sfinansowaniem remontu albo odbudowy estakady. Ta sytuacja doskonale pokazuje impotencję metropolii. Problem estakady to właściwie nie jest problem Chorzowa, ale Bytomia i Katowic. To jest problem całej Metropolii, która umywa ręce i mówi, że nie da pieniędzy. Jeżeli nie zjednoczymy się w jedno miasto, to rozrobnieni upadniemy.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:20Źródło komentarza: Maciej Franta: "W innej sytuacji nikt by nie przetestował zamknięcia estakady"Autor komentarza: RepRezentantTreść komentarza: Wszystko jasne, mieszkańcy którzy żyją na krechę wybrali sobie prezydenta, który wybuduje kolejny stadion na krechę XD ten cały Chorzów nadaję się tylko do utylizacji, straszna bieda umysłowa u WasData dodania komentarza: 12.12.2025, 10:54Źródło komentarza: Wiemy już, gdzie mieszka najwięcej dłużników. Jak w zestawieniu wypadli chorzowianie?Autor komentarza: kibicTreść komentarza: W prawdzie kibole go wybrali ,ale co oni na to.Może by ten z Radzionkowa zapytał by mieszkańców.Robi wszystko by go odwołać.Data dodania komentarza: 11.12.2025, 20:28Źródło komentarza: Stadion w zamian za przyłączenie Chorzowa do Katowic? “Prezydent mówił, że byłby w stanie to zrobić”
Reklama
Reklama
Reklama