REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Sprzęt do wykrywania koronawirusa już w Chorzowie

Miasto

Do Zespołu Szpitali Miejskich dotarł już sprzęt amerykańskiej firmy Cepheid do wykonywania testów genetycznych na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zakup sfinansowaniu dzięki wsparciu, jakie w związku z panującą epidemią, przekazały placówce władze Chorzowa.

REKLAMA

W marcu prezydent Andrzej Kotala zdecydował o odwołaniu tegorocznych imprez organizowanych w ramach Święta Miasta, o czym pisaliśmy TUTAJ. Kwota, jaka miała trafić na ten cel, została przekazana na walkę z koronawirusem.

- Przed nami instalacja całego systemu i szkolenie personelu, który będzie obsługiwał sprzęt do wykrywania koronawirusa. System musi zostać też sprawdzony, uzyskać atest i zostać zwalidowany. To wszystko potrwa około 4 tygodni - tłumaczy Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Aparatura znajduje się w szpitalu przy ul. Truchana. Docelowo stanie jednak w specjalnie do tego przystosowanym laboratorium przy ul. Strzelców Bytomskich. W ostatnich dniach do Chorzowa trafił też pierwszy transport testów, dzięki którym będzie można rozpocząć badania genetyczne.

- Jeszcze w marcu podjąłem decyzję o odwołaniu święta miasta i innych imprez plenerowych. Teraz nie czas na zabawę, a na walkę z koronawirusem. To właśnie pieniądze przeznaczone początkowo na miejskie imprezy, przekazaliśmy naszemu szpitalowi. Razem to prawie pół miliona złotych, dzięki którym udało się kupić sprzęt, partię testów i środki ochrony osobistej - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Testom genetycznym na obecność koronawirusa poddawani będą przede wszystkim pacjenci i personel szpitala. Aparatura będzie pozwalała na zbadanie do około 50-60 próbek dziennie.

 

Źródło: ZSM

REKLAMA
Tomasz Breguła

Udostępnij:


ZSMszpitalurząd miastaChorzówCepheidtesty genetyczne na obecność wirusakoronawirusepidemia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny
REKLAMA