REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Magistrat komentuje sprawę tężni

Miasto

Za opóźnienia związane z budową tężni miasto naliczyło karę w wysokości ponad 500 tys. zł. Wykonawca stwierdził jednak, że zgodnie z umową, maksymalna kara mogła wynosić jedynie nieco ponad 9 tys. zł, zapowiadając, że skieruje sprawę do sądu. Urząd miasta przyznał się do błędu i poinformował, że podczas prac nad konstruowaniem umowy nastąpiła omyłka pisarska.

REKLAMA

Tężnia to pomysł mieszkańców. Dwa lata temu urząd miasta zapytał ich na fanpage’u: Jak zagospodarować Plac Hutników? Koncepcja odwołująca się do uzdrowiskowych tradycji Chorzowa spodobała się większości internautów, a miasto podjęło kroki, by ją zrealizować. Rewitalizacja terenu wokół pomnika hrabiego Redena znajduje się już w końcowym stadium, ale drewniana konstrukcja,zaczęła się tam pojawiać zdecydowanie później niż zakładano.

Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, wykonawca miał zakończyć prace na Placu Hutników najpóźniej do 30 września. Po przekroczeniu tego terminu urząd miasta rozpoczął naliczanie kary za przekroczenie tego terminu. Z komunikatów magistratu wynikało, że za każdy dzień opóźnienia firma zostanie obciążony karą umowną w wysokości 9,3 tys. zł, co oznaczałoby, że będzie musiała zapłacić w sumie ponad pół miliona złotych. Wykonawca stwierdził jednak, że maksymalna kara może wynosić jedynie nieco ponad 9 tys. zł, a sprawa zostanie skierowana do sądu.

O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego chorzowskiego magistratu. - Urząd miasta naliczył karę w wysokości ponad pół miliona złotych za niewywiązanie się wykonawcy z warunków umowy. W wyniku prac nad konstruowaniem umowy faktycznie nastąpiła omyłka pisarska. Pracownik, który jej dokonał został już jednak ukarany przez pracodawcę – mówi Kamil Nowak. - Najważniejszą informacją obecnie jest to, że tężnia już stoi i niebawem, kiedy warunki pogodowe będą w pełni sprzyjały, zostaną wykonane testy technologiczne. Chodzi tu o próbne napełnianie tężni wodą, a później solanką – dodał.

Po zakończeniu inwestycji Plac Hutników stanie się przestrzenią rekreacyjną, ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, ławkami i stojakami na rowery. Wieczorem odpowiedni klimat zapewni dekoracyjne oświetlenie. Projekt zakłada jak najmniejszą ingerencję w istniejącą w tym miejscu zieleń, a także nasadzenia nowych roślin i trawników. Aerozol, jakie będzie się wydobywać z tężni, będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. jod, potas, sód. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

Koszt inwestycji przekroczy 5 mln zł. W tej kwocie przewidziano także utrzymanie tężni przez najbliższe 3 lata.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


tężnia solankowamodernizacjaPlac Hutnikówpomnik hrabiego RedenaChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Piątek
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Pankracego, Renaty, Ryszarda