AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Ku pamięci ofiar obozu Bismarckhütte

Miasto

Chorzowianie licznie zgromadzili się dzisiaj, by uczcić 75. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Birkenau oraz jego podobozu „Bismarckhütte”, który istniał w naszym mieście. Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie już za kilka miesięcy odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary obozów zagłady.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11:00 przy ul. Jubileuszowej, na terenie, gdzie kiedyś znajdował się podobóz Bismarckhuette - filia KL Auschwitz. Tam złożona została kapsuła z ziemią udostępnioną z terenów byłych obozów w Grossrosen, Dachau Mathausen i Ravensbrueck. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, którzy złożyli kwiaty w miejscu, gdzie wkrótce stanie pomnik, a także odbyli modlitwę ekumeniczną. W taki sposób chorzowianie oddali hołd wszystkim ofiarom obozów,  dokładnie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Pomnik nawiązujący kształtem do uwięzionej za drutem ręki stanie w miejscu, w którym w czasie wojny działał podobóz Auschwitz, zostanie odsłonięty 25 maja. W kilku barakach więziono tutaj kilkaset osób. Głównie pochodzenia żydowskiego z terenów Austrii, Niemiec, Francji, Czechosłowacji i Polski.  Przymusowo pracowali w Hucie Batory, która wtedy nazywała się „Bismarckhuette”.

To historia, o której wciąż mało się mówi, stąd inicjatywa Grzegorza Rosengartena. Dzięki współpracy z Miastem Chorzów i Instytutem Pamięci Narodowej pomnik od maja będzie przypominał tamte tragiczne wydarzenia.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


75. rocznica wyzwolenia obozuAuschwitz BirkenauBismarckhüttepomnikuroczystości

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Damiana, Romana, Romany