AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Pingwiny ponownie zamieszkają w chorzowskim zoo

Miasto

Po 42 latach nieobecności, do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego powrócą pingwiny. Nowy pawilon, zbudowany specjalnie dla nich, jest już gotowy, a same zwierzaki, prawdopodobnie zamieszkają w nim jeszcze w styczniu.

By sprowadzić pingwiny do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, konieczne było wybudowanie dla nich nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody. Taki obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu dla nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wszedł budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m3, przy którym będzie można obserwować pingwiny. Zwiedzający będą mogli się im przyglądać na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Dzięki odpowiedniej konstrukcji basenu możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą.

No właśnie... ale kiedy dokładnie będziemy mogli zobaczyć te sympatyczne zwierzaki? - Przyjazd pingwinów to wyjątkowo wyczekiwane wydarzenie. Wielu zwiedzających z zaciekawieniem zagląda przez tymczasowe ogrodzenie otaczające nowy budynek, jednak nie ma w nim jeszcze ptaków – poinformowało chorzowskie zoo. - Transport zwierząt zostanie ustalony w najwcześniejszym możliwym terminie, gdy tylko budynek zostanie w pełni przygotowany na ich przyjazd. Pingwinów na wybiegu nie zobaczymy jednak od razu - będzie trzeba poczekać na odpowiednią pogodę – czytamy w informacji przekazanej przez Śląski Ogród Zoologiczny.

W nowym obiekcie zamieszkają pingwiny Humboldta, nazywane też pingwinami peruwiańskimi. Gatunek ten występuje na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Ptaki te są zwierzętami ciepłolubnymi. Nawet panujące obecnie wysokie, jak na polską zimę temperatury, są dla nich zbyt niskie. Do czasu, aż nie zawita do nas prawdziwa wiosna, pingwiny będą musiały pozostać wewnątrz budynku i początkowo nie będą widoczne dla zwiedzających. Wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość i dać zwierzętom czas na aklimatyzację w nowym miejscu.

Warto przypomnieć, że pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Co ciekawe, także były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii, na pokładzie PZM "Świetlik". Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - w każdym roku odwiedzało je blisko milion osób. W archiwach przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.

 

Fot. Urząd Marszałkowski

Tomasz Breguła

Udostępnij:


pingwinyŚląski Ogród ZoologicznyChorzówzoonowy pawilon

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława