REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Polak, Węgier, dwa bratanki - czyli chorzowianie z wizytą w Ózd

Kultura

Już wkrótce członkowie chorzowskiego stowarzyszenia Freeland ponownie udadzą się do partnerskiego miasta Ózd, znajdującego w północnych Węgrzech. Tym razem głównym powodem ich wizyty będzie konkurs plastyczny, którego tematyka nawiązuje do przyjaźni polsko-węgierskiej, a także tamtejszy festiwal Hétvölgy Fesztivál.

Galeria zdjęć


Współpraca pomiędzy Chorzowem a Ózd, przede wszystkim ta realizowana w wymiarze kulturalnym, w ostatnich latach mocno się zacieśniła. Po wrześniowym występie stowarzyszenia Freeland z artystyczną grupą OMI, który miał miejsce w Chorzowskim Centrum Kultury, przyszedł czas na rewizytę u węgierskich przyjaciół. Freeland pojechał na Węgry na początku 2019 roku, by wziąć udział w Dniach Kultury Węgierskiej. Wkrótce Freelandersi ponownie pojadą do Ózd. Tym razem z powodu... konkursu plastycznego.

- Pewnego dnia zadzwonił do mnie wiceprezydent miasta Ózd i spytał czy w naszym stowarzyszeniu są malarze. Odpowiedziałem, że w mieście na pewno znajdzie się wielu zdolnych, młodych artystów. Tak zaczęły się rozmowy na temat naszej ponownej wizyty na Węgrzech, a także organizacji konkursu, którego tematem przewodnim jest przyjaźń polsko-węgierska – mówi Grzegorz Nowak ze stowarzyszenia Freeland.

Organizatorzy konkursu wybrali już dzieła, które zostaną zaprezentowane podczas wizyty w mieście partnerskim, . Prace, wykonane dowolną techniką, można było dostarczać do 30 kwietnia, do urzędu miasta, lub do stowarzyszenia "Freeland", zlokalizowanego się w Centrum Aktywizacji Społecznej. Oceniało je jury, w którego składzie znalazł się chorzowski artysta Piotr Herla, reprezentująca urząd miasta Aleksandra Kurek, będąca głosem młodzieży Klaudia Pankowska, a także Karina i Grzegorz Nowak ze stowarzyszenia Freeland.

I miejsce w grupie wiekowej 15-18 lat otrzymała Agata Dziereń z Gimnazjum nr 1, a I miejsce w grupie wiekowej 10-14 lat - Natalia Andruszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 24. Wyróżnienie honorowe za oryginalność, pomysłowość, przyznane jako zachęta do rozwoju twórczego, otrzymała natomiast Klaudia Adamska ze Szkoły Podstawowej nr 32. - Ogłosiliśmy konkurs, zaprosiliśmy do jury same znamienite osobistości, a na samym końcu wyłoniliśmy zwycięzców, którzy już wkrótce pojadą z nami na Węgry – relacjonuje Grzegorz Nowak. - Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 16 maja w chorzowskim urzędzie miasta – dodaje.

Podczas zbliżającego się pobytu w Ózd, chorzowianie będą mieli okazję po raz kolejny zaprezentować swój program artystyczny. - Przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Myślę, że nasi widzowie nie będą zawiedzeni. Wsparcia udzielili nam nasi przyjaciele, członkowie zespołu Luz Blus z Iserlohn, oraz mentor naszego stowarzyszenia Witek Wolny, którzy przygotowali dla nas podkłady muzyczne. W drogę wyruszamy już w najbliższy czwartek, 23 maja, a powrót zaplanowaliśmy na 26 maja – zaznacza Grzegorz Nowak.

Miasto Ózd położone jest w malowniczym plenerze u podnóża gór bukowych pomiędzy ujściem rzek Sajó i Hangony przy granicy ze Słowacją, 70 km od miasta Eger. Jest to drugie co do wielkości miasto w województwie Borsod-Abaúj-Zemplén. Ózd zamieszkuje 45 tys. osób.

Kontakty Chorzowa z Ózd rozpoczęły się już w 1995 roku dzięki współpracy Sejmiku Samorządowego województwa katowickiego z Sejmikiem Samorządowym regionu Miszkolca. Początkiem współpracy było podpisanie porozumienia o współpracy. Trzy lata później podpisano Przysięgę Bliźniaczego Partnerstwa na zasadach Rady Gmin i Regionów Europy, który to dokument sformalizował stosunki pomiędzy miastami i sprawił, że to bliźniacze partnerstwo uznawane jest na arenie międzynarodowej.

W początkowej fazie współpraca koncentrowała się głównie na sporcie i kulturze, ale w miarę rozwoju stosunków partnerskich zaczęto także organizować wymiany grup szkolnych i harcerzy, środowiska artystycznego i organizacji pozarządowych. Projekty wymian przyjmują formę udziału w turniejach, w przeglądach teatralnych, festiwalach języków obcych, obozach harcerskich, wystawach, targach, warsztatach ekologicznych oraz roboczych wizytach studyjnych takich jak wizyta środowisk lekarskich czy służb bezpieczeństwa.

Tak jest do dziś, co widać m.in. na przykładzie konkursu plastycznego pn. "Przyjaźń Polsko-Węgierska". Wydarzenie jest organizowane przy współpracy chorzowskiej CUMY, stowarzyszenia Freeland, oraz miasta Ózd, pod patronatem prezydenta Andrzej Kotali. Wśród członków delegacji z naszego miasta, która już w najbliższy czwartek pojedzie na Węgry, znajdą się również przedstawiciele urzędu miasta w Chorzowie.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ChorzówÓzdmiasta partnerskiedelegacjakonkurs plastycznyPolskaWęgry

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka