REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Chorzowianie z wizytą na Węgrzech

Turystyka

Po wspólnym wrześniowym występie w ChCK w Chorzowie z artystyczną grupą OMI z partnerskiego miasta ÓZD, przyszedł czas na rewizytę tym razem u węgierskich przyjaciół. O swoich wrażeniach z tej wyprawy opowiedzieli członkowie chorzowskiego Freelandu.

Poniżej zamieszczamy relację członków stowarzyszenia Freeland:

Korzystając z zaproszenia postanowiliśmy wziąć udział w uroczystości związanej z Dniami Kultury Węgierskiej. Jednym z wydarzeń tych bogatych w kulturę dni, był teatr muzyczny ” A MADAR ES A LANY” (Dziewczyna i ptaki) , którego reżyserem, autorem oraz głównym bohaterem był lider grupy OMI – Attila Szaka, pozostali członkowie zespołu to Fruzsina Vamos, Eszter Dobos i Gyarfas-Dobos Adrienn, którzy pełnią kluczowe role zespole OMI.

Już na samym początku wtorkowego wydarzenia zostaliśmy miło zaskoczeni oficjalnym powitaniem Stowarzyszenia Freeland ze sceniy, jako partnera teatru OMI, biorącego udział w Dniach Kultury Węgierskiej oraz jako delegacja z partnerskiego miasta Chorzów.

Spektakl w niezwykły sposób łączył wszystkie formy teatr tzn. aktorstwo, muzykę, taniec i śpiew. Pozwolę sobie zacytować kilka słów autora.

Kolejny dzień pobytu w OZD to dzień, pełen niespodzianek. Pierwsza z nich to spotkanie z wiceprezydentem miasta ÓZD Peterem Farkasem Barnaba , który podkreślił, że wspólne działanie na rzecz kultury obu miast partnerskich oraz obu grup twórczych – Freeland i OMI jest dla niego bardzo ważne i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby ta współpraca rozwijała się i rosła. Jednocześnie zaprosił Stowarzyszenie Freeland na majowy Festiwal Kultury, na który oczywiście się wybieramy. Niezwykle radosne i otwarte spotkanie połączone ze zwiedzaniem Urzędu Miasta oraz obecność lokalnych mediów nadało temu wydarzeniu bardzo wyjątkowy charakter.

Kolejnym bardzo miłym zaskoczeniem była wizyta w Liceum Katolickim. Dyrektor czekał na nas już w drzwiach swojego gmachu aby za chwilę zaprosić nas do swojego gabinetu. Hubert wraz z Martyną przygotowali dla uczniów szkoły niespodziankę związaną ze sportem na sali gimnastycznej. Zaproponowali, aby wszyscy uczniowie mający obecnie W-F zatańczyli zumbę, której instruktorem jest właśnie nasz aktor Freelander - Hubert.

Ze szkoły przenieśliśmy się do Domu Kultury, gdzie czekała na nas pani dyrektor, która opowiadała o potężnym gmachu jakim jest to miejsce, by potem zaproponować nam zwiedzanie wszystkich ciekawych obszarów związanych z wielowątkową twórczością różnych grup artystycznych. Największą uwagę przykuła scena w ogromnej sali teatralnej oraz jej wszystkie zakamarki łącznie z miejscem na orkiestrę pod sceną, lub budką suflera.

Kolejnym ciekawym miejscem w mieście jest muzeum, w którym dowiedzieliśmy się o historii ÓZD, podobnej do naszej chorzowskiej, gdzie wielkie zakłady przemysłowe zamieniają się w miejsca kultywowania pamięci poprzemysłowej industrializacji. Bardzo miłe przyjęcie przez kustosza muzeum, który również czerpał satysfakcję z zainteresowania problematyką wygaszania przemysłu ciężkiego w naszym regionie.

Jednym z takich rozwiązań zagospodarowania budynków poprzemysłowych jest Studio Filmowe ÓZD połączone z muzeum filmu. Niezwykle ciekawa godzina spędzona na performatywnym tworzeniu scen filmowych z udziałem Freelandu. Dowiedzieliśmy się jak współczesna technika tworzy obraz, który niekoniecznie jest rzeczywisty. (Na stronie oraz w galerii jest wideo ze studia z naszym udziałem.)

Czas naszego pobytu powoli dobiegał końca, zaś nasza wizyta była cały czas podglądana przez kamerę lokalnego programu telewizyjnego, który został wyemitowany już wieczorem podczas naszego powrotu. Można go zobaczyć TUTAJ.

Nie mówimy żegnajcie, tylko do zobaczenia, ponieważ Teatr OMI wraz z władzami miasta zaprosił nas na festiwal, który odbędzie się już 22 – 24 maja.”

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ÓzdFreelandWęgryChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka