AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Nożyce do żywopłotu – jaka moc?

Nauka

Żywopłot nie tylko dodaje uroku ogrodowi, ale również chroni przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów. Aby jednak miał odpowiednią formę i zagęszczenie, musi być regularnie strzyżony. W tym celu niezbędne będą nożyce do żywopłotu. Jak zatem wybrać odpowiednie narzędzie?

REKLAMA

Jakie nożyce do żywopłotu sprawdzą się najlepiej?

Niezależnie od rodzaju nożyc, na jakie się zdecydujemy, możemy być pewni, iż akcesorium to zapewnia wysoki komfort pracy. Są to bowiem poręczne narzędzia, które oferują praktycznie nieograniczoną swobodę ruchów, umożliwiając tym samym optymalną pielęgnację żywopłotu, nawet jeśli jest on szeroki i zdrewniały.

Wybierając nożyce spalinowe, warto zwrócić uwagę na rodzaj napędu. Wówczas wyróżniamy następujące modele:

  • nożyce ręczne – sprawdzą się szczególnie dobrze w przypadku niewielkich żywopłotów, a także pielęgnacji pojedynczych krzewów i delikatnych pędów. Warto wiedzieć, że w przypadku nożyc ręcznych często używa się słowa „sekator” do ich określenia.

Występują w dwóch wariantach – z dźwignią i z przekładnią. Tych pierwszych zwykle używa się podczas prac nad żywopłotami o większej powierzchni. Drugie zaś gwarantują większy komfort wykonywania cięć. Są bowiem lżejsze i dobrze leżą w dłoni.

  • nożyce elektryczne – sprawdzą się dobrze w przypadku pielęgnacji przydomowych żywopłotów. Są niezwykle poręczne. Charakteryzują się dokładnym cięciem oraz optymalną geometrią noży. Mogą być zatem używane nawet przez niewprawionych ogrodników. Na podkreślenie zasługuje również cicha i spokojna praca silnika.

Na rynku dostępne są zarówno ultralekkie modele, które są doskonałe w przypadku formowania cienkich krzewów i cięcia młodych pędów, jak i cięższe i mocniejsze warianty przeznaczone do cięcia grubszych i twardszych żywopłotów. To, na jaką opcję się zdecydujemy, zależy zatem od naszych potrzeb.

Wadą nożyc elektrycznych jest jednak ich ograniczony zasięg działania, który zależy od długości kabla zasilającego. Może to być szczególnie kłopotliwe, jeżeli żywopłot ma pokaźne rozmiary i nie dysponujemy w ogrodzie gniazdkiem. Wówczas konieczne będzie używanie przedłużacza, co jednak nie jest optymalnym rozwiązaniem. Zmniejsza bowiem moc urządzenia.

  • nożyce akumulatorowe – odznaczają się podobnymi parametrami użytkowymi co nożyce elektryczne: są ciche, precyzyjne, poręczne oraz wygodne w użytkowaniu. Mają nad nimi jednak jedną przewagę – ich zasięg działania nie jest ograniczony długością kabla, co dla wielu ogrodników będzie niezwykle istotną kwestią.

Wymagają jednak systematycznego ładowania. Mogą zatem nie sprawdzić się w przypadku dużych żywopłotów, gdyż wówczas konieczne będzie robienie przerw w trakcie pracy. Decydując się na nożyce akumulatorowe, warto sprawdzić to, w jaki akumulator zostały wyposażone. Najlepiej sprawdzi się litowo-jonowy. Szybko się bowiem ładuje i wolno traci energię.

Wybierając ten wariant nożyc, należy również zwrócić uwagę na informację dotyczącą czasu pracy bez utraty mocy. Zwykle jest to od 45 minut do około godziny.

  • nożyce spalinowe – są polecane zwłaszcza do pielęgnacji dużych terenów, w tym między innymi skwerów czy też parków krajobrazowych. Są to urządzenia bezprzewodowe. Gwarantują zatem nieograniczoną swobodę ruchów. Sprawdzą się bardzo dobrze podczas przycinania zdrewniałych i szerokich żywopłotów.

Nożyce do żywopłotu – jaka moc?

W przypadku nożyc elektrycznych, akumulatorowych i spalinowych moc zalicza się do najważniejszych parametrów wpływających na funkcjonalność sprzętu. Im jest ona wyższa, tym wydajniejsze i sprawniejsze jest urządzenie, co przekłada się na jego wysoką efektywność.

Mocne nożyce do żywopłotu nie mają również żadnych problemów z przycięciem twardych i zgrubiałych pędów. Sprawdzą się zatem wręcz doskonale w pielęgnacji nieco starszych żywopłotów. W przypadku:

  • nożyc akumulatorowych i elektrycznych – moc mieści się w przedziale 400-700 W. Najsłabsze urządzenia przeznaczone są głównie do cięcia cienkich pnączy, te mocniejsze z powodzeniem poradzą sobie z grubszymi krzewami w żywopłocie,

  • nożyc spalinowych – moc oscyluje wokół 0,7kW, czyli 1 KM. Tego typu nożyce sprawdzą się szczególnie dobrze podczas długotrwałych prac. Są doskonałe do cięcia zgrubiałych żywopłotów. Pamiętajmy jednak, że im wyższa moc, tym cięższe urządzenie oraz głośniejsza praca.

Przy wyborze nożyc nie bez znaczenia jest również długość ostrza oraz średnica pędów, jakie są one w stanie przeciąć. Co więcej, jeżeli zależy nam na komforcie obsługi sprzętu, zwróćmy uwagę także na wagę urządzenia oraz jego uchwyt. Powinien on mieć ergonomiczny kształt, co zapewni pewny chwyt nawet w trudnych warunkach i miejscach o ograniczonej mobilności.

Podsumowując, jeżeli zależy nam na sprawnym przycięciu żywopłotu, powinniśmy sięgnąć po nożyce elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. Wybierając sprzęt spośród któregoś z tych wariantów, kierować powinniśmy się przede wszystkim parametrem mocy urządzenia. Tylko w ten sposób dostosujemy nożyce do zakresu prac, jaki zamierzamy nimi wykonywać.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


żywopłotnożyce do żywopłotunożyce spalinowenożyce elektrycznenożyce akumulatorowe

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła