REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Nie milkną echa po wycince drzew. Park Śląski wydał oświadczenie

Miasto

Wycinka drzew, która miała miejsce na terenie byłych Międzynarodowych Targów Katowickich to temat, który wzbudza sporo negatywnych emocji wśród mieszkańców naszego regionu. W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi i powielanymi informacjami, Zarząd Parku Śląskiego postanowił wydać oświadczenie. Poniżej udostępniamy jego treść.

Szanowni Użytkownicy Parku Śląskiego,

W związku z pojawiającymi się i wielokrotnie powielanymi nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi działalności Spółki Park Śląski S.A., oświadczamy:

Historycznie teren WPKiW obejmował obszar: 620 hektarów i w całości należał do Skarbu Państwa. W trakcie przekształceń własnościowych w latach 90. i na początku lat 2000., wynikających między innymi z reformy samorządowej, został on podzielony na osobne obszary i dzisiaj zarządzany jest przez kilka podmiotów:

- tereny byłego Ośrodka Postępu Technicznego / Międzynarodowych Targów Katowickich (tereny Skarbu Państwa przekazane Miastu Chorzów oraz sprzedane w przetargach przez Miasto Chorzów deweloperom),
- Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,
- Stadion Śląski,
- Chorągiew Śląska ZHP,
- GKS Katowice,
- Park Śląski S.A.

Po w/w podziałach w ramach konsekwencji związanych z reformą samorządową w 2003 roku powstała Spółka, która do chwili obecnej zarządza terenem Parku Śląskiego.
Na obszarze Parku Śląskiego znajdują się dzisiaj między innymi: Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne Śląskie – Śląski Park Nauki oraz Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko. Jednocześnie żadna z tych jednostek nie jest zarządzana przez Spółkę Park Śląski, dzierżawią one wyłącznie teren Parku.

Teren byłego OPT/MTK został wyłączony z WPKiW na 10 lat przed powstaniem Spółki Park Śląski S.A. Pomimo wieloletnich działań Spółki, Park Śląski nie uzyskał możliwości uczestniczenia w przymiocie strony w procesach administracyjnych dotyczących terenu po byłym OPT/MTK z uwagi, iż przepisy administracyjne nie dopuszczają możliwości uczestniczenia Parkowi w procesach administracyjnych.
Park Śląski od wielu lat prowadzi działania mające na celu zabezpieczenie terenu 449 hektarów należącego do Spółki, mające zagwarantować mu niepodzielność i przede wszystkim ochronę roślinności i drzewostanu. Efektem tych działań jest pozyskanie 160 mln zł na realizację Projektu „EKOPARK zielona perła śląska – podróż do bioróżnorodności”. Jednocześnie Zarząd Spółki nie planował i nie planuje sprzedaży jakichkolwiek terenów należących do Spółki Park Śląski S.A.

Kolejną kwestią wymagającą wyjaśnienia jest organizacja ruchu na terenie Parku Śląskiego. 

Wzmożony ruch pojazdów w Parku wynika z prowadzenia prac związanych z rewitalizacją obiektów Parku Śląskiego oraz z brakiem przestrzegania przez użytkowników Parku oznakowania, zakazującego wjazdu do jego centralnej części. W związku z powyższym Spółka Park Śląski przygotowała nowy system organizacji ruchu, który jest aktualnie na etapie procedury przetargowej i ma zostać wdrożony najpóźniej w 2025 roku. Docelowo wprowadzenie nowego systemu zablokuje możliwość przejazdu samochodów przez Park Śląski. 

Na terenie Parku Śląskiego od 2018 roku realizowany jest Projekt Miejski pn. „Modernizacja Parku Śląskiego”, w ramach którego rewitalizacji podlegają historyczne obiekty parkowe. Wszystkie działania związane z realizacją Projektu wymagają przygotowania dokumentacji przetargowych i uzyskania zgód administracyjnych oraz uzgodnień z Konserwatorem Zabytków. W związku z tym prace prowadzone są etapami a zakończenie Projektu planowane jest na grudzień 2026 roku. Przepraszamy za niedogodności i utrudnienia w poruszaniu się po Parku.
Jednocześnie informujemy, że w ramach w/w Projektu modernizacji w najbliższych latach podlegać będą:

- Bulwary przy Stawie Przystań,
- Otoczenie Kanału Regatowego,
- Cichy zakątek,
- Aleja Żyrafy,
- Rosarium,
- Aleja Planetarium,
- Promenada Generała Jerzego Ziętka.

Jednocześnie oświadczamy, że usuwanie drzew z terenu należącego do Spółki Park Śląski odbywa się za wiedzą i w uzgodnieniu z Radą ds. Różnorodności Biologicznej Parku Śląskiego oraz przedstawicielami Stowarzyszeń działających na rzecz ochrony Parku Śląskiego. Usuwanie drzew odbywa się wyłącznie w przypadkach: drzewostanu zagrażającego użytkownikom parku, drzew które usychają, oraz realizacji inwestycji w zakresie infrastruktury parkowej i terenów na których prowadzona jest rewitalizacja obiektów. Każdorazowo w przypadku usuwania roślin, Spółka Park Śląski prowadzi nasadzenia zastępcze. Dodatkowo nasadzenia mają na celu zastąpienie gatunków wrażliwych na zmiany klimatyczne drzewami, które będą mogły poradzić sobie w obecnych warunkach przez kilkaset lat.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o nie powielanie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji dotyczących działalności Spółki Park Śląski S.A.

Więcej na temat wycinki pisaliśmy tutaj: Rzeź tysiąca drzew w pobliżu Parku Śląskiego. Wszystko zgodnie z prawem

źródło: materiały prasowe Parku Śląskiego

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Park Śląskiwycinka drzewoświadczenie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka