REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Seniorzy mają swoje miejsce w Chorzowie

Miasto

Jak poradzić sobie z samotnością? - odpowiedzi na to pytanie z pewnością najlepiej udzielą chorzowscy seniorzy, którzy zrzeszają się w miejskich klubach i aktywnie biorą udział w życiu społecznym. Ich działanie opiera się na zasadzie, że nie tylko trzeba brać i chcieć, ale trzeba też we wszystkim dać coś od siebie.

Polityką senioralną określany jest ogół celowych działań, zarówno administracji publicznej wszystkich szczebli, jak i innych organizacji czy instytucji, które realizują zadania oraz inicjatywy kształtujące warunki dla godnego starzenia się. Główną jej misją jest wspieranie i zapewnienie możliwości prowadzenia samodzielnego, niezależnego oraz satysfakcjonującego życia, skupiając się przy tym na wielu obszarach, takich jak m.in.: zdrowie, aktywizacja zawodowa, aktywizacja edukacyjna, społeczna i kulturalna, a także relacje międzypokoleniowe. 

- Na politykę senioralną, nie tylko w Chorzowie, ale w każdym mieście składa się szereg aspektów, ponieważ ludzie po 60. roku życia mają różne potrzeby. Mogą to być osoby w ciężkiej sytuacji życiowej np. ze względu na niską emeryturę, dlatego oferowana jest im pomoc socjalna. Są też osoby samotne, które nie mają opieki, więc tworzy się dla nich domy dziennego pobytu, gdzie przychodzą na cały dzień i biorą udział w zajęciach, dzięki czemu czują się potrzebne. Ponadto organizowana jest pomoc dla tych, którzy w ogóle nie wychodzą z domu, mowa tu o obłożnie chorych lub osobach z problemami z narządami ruchu. W naszym mieście działa korpus wsparcia, gdzie wolontariusze, również seniorzy, udzielają pomocy takim osobom, robią im zakupy i po prostu z nimi przebywają, co jest naprawdę bardzo cenne - wymienia Marta Jakubczyk, kierownik chorzowskiego Centrum Integracji Międzypokoleniowej. 

Oprócz wyżej wspomnianych form prowadzenia polityki senioralnej w Chorzowie, dostępna jest również szeroka oferta dla tych, którzy chcą aktywnie wykorzystać swój wolny czas i spędzić go wśród swoich rówieśników. Formalnie działa tu ponad 30 klubów seniora, zrzeszających ponad 2 tysiące osób. W ramach ich działalności, oprócz zwykłych spotkań przy kawie, organizowane są wycieczki, uroczyści oraz, w zależności od pomysłów samych uczestników, różnorodne aktywności, takie jak: rękodzieło, potańcówki, gimnastyka, warsztaty wokalne, spotkania poetyckie czy uwielbiana przez chorzowskich seniorów zumba.

- Tym, co jest bardzo ważne to, że chcemy unicestwić naszego najgorszego wroga. A co nim jest? Oczywiście samotność. Żeby w jakiś sposób ją przeżyć, organizujemy najlepsze, najpiękniejsze imprezy, które z jednej strony mają poszerzyć naszą wiedzę z różnych dziedzin, a z drugiej strony, żeby ta osoba po prostu wyszła z domu. (...) Trzeba chcieć, ale też coś z siebie dać. Między nami nawiązały się pewne grupy, które się wzajemnie odwiedzają, zapraszają na urodziny czy rocznice i widać w tym taki kult dobra, szacunku do drugiego człowieka, czyli wszystko, czego pragniemy w naszym życiu - podkreśla Zofia Dytko, prowadząca Klub Rozmaitości Kulturalnych Pegaz w Miejskim Domu Kultury Batory.

Aby w jak najlepszy sposób zadbać o seniorów, w naszym mieście prowadzony jest program "Chorzów 60+", który dodatkowo wzbogaca ofertę kulturalno-rekreacyjną. Dzięki specjalnej karcie przeznaczonej dla zameldowanych w Chorzowie osób po 60-tce mogą one korzystać z bogatej oferty zniżek, rabatów, promocji i akcji przygotowanych przez organizatora oraz jego lokalnych partnerów. Dodatkowo pod koniec marca wprowadzona została tu Ogólnopolska Karta Seniora, dotycząca już podmiotów z całego kraju. Jej posiadacze będą upoważnieni do zniżek w wielu punktach, w tym m.in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji oraz instytucjach zdrowia czy kultury.

- Faktem jest, że miasta w Polsce się starzeją i Chorzów nie jest tu wyjątkiem. Wiele osób przechodzi na emeryturę, mało się rodzi, mamy deficyt demograficzny jeśli chodzi o stosunek zgonów do urodzeń, ale też dość szybko przybywa nam osób w wieku 60+. Zdajemy więc sobie sprawę z tego, że musimy stworzyć ofertę również dla tych, często jeszcze, aktywnych grup społecznych, chcących coś od siebie dać, ale też chcących brać czynny udział w życiu społecznym. Tak naprawdę cały czas tworzymy odpowiednie warunki, aby te osoby mogły się spotykać. (...) Chętnie odwiedzam nasze kluby seniorów, bo dzięki tym spotkaniom mogę pozyskać dużą wiedzę na temat potrzeb starszych mieszkańców miasta. Korzystając z ich ogromnego doświadczenia, można naprawdę wiele dobrego zrobić - zaznacza Andrzej Kotala, prezydent Miasta Chorzów.

Nasi seniorzy, oprócz tego, że biorą udział w licznych zajęciach, znajdują również siłę i czas na pomoc innym. W Chorzowie prężnie działa wolontariat, w ramach którego odwiedzają oni pacjentów szpitala dziecięcego, organizują zajęcia z mieszkańcami domów pomocy społecznej czy wyprowadzają na spacery psy ze schroniska. 

- Seniorzy stanowią prężną grupę i myślę, że Chorzów wyróżnia się na tym tle. Mamy nawet takie sygnały z miast ościennych, że rzeczywiście ta społeczność jest tutaj dobrze zorganizowana i co najważniejsze, dobrze zagospodarowana - podsumowuje Marta Jakubczyk z Centrum Integracji Międzypokoleniowej.

Martyna Majewicz

Udostępnij:


polityka senioralnaseniorzykluby senioraprogram Chorzów 60+Ogólnopolska Karta Seniorawolontariat

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa