REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Skansen pod palcami. Łatwiejsze zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnościami

Kultura

Obiekty wyposażone w nadajniki YourWay Beacon, zawieszony przy wejściu plan tyflograficzny czy dostępna w wersji czarnodrukowej oraz brajlowskiej publikacja - to udogodnienia, jakie w ostatnim czasie zostały wprowadzone w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". Dzięki nim wszystkim zwiedzanie Skansenu przez osoby niewidome i niedowidzące stanie się o wiele prostsze.

Aż w 12 obiektach Muzeum zamontowano system YourWay Beacon, czyli niewielki nadajnik, który sygnalizuje swoją obecność urządzeniom mobilnym z zainstalowaną aplikacją YourWay, służącą do nawigowania w terenie. To spore ułatwienie szczególnie dla osób z niepełnosprawnością wzroku, bowiem teraz będą one miały okazję lepiej poznać zabytki mieszczące się w przestrzeni Parku Etnograficznego.

Nadajniki zostały umieszczone w: Chałupie z Istebnej w Zagrodzie Bogatego Chłopa, Garbarni z Koniakowa, Chałupie z Goleszowa, Spichlerzu dworskim z Simoradza, Szkole z Wapienicy, Stodole ośmiobocznej z Brzeźc, Młynie z Imielina, Wiatraku z Grzawy, Kościele z Nieboczów, Chałupie z Katowic, Chałupie z Kaliny oraz Kościele ewangelickim z Bytomia-Bobrka.

Kolejnym udogodnieniem jest powieszona przy samym wejściu tablica tyflograficzna.

- Przedstawia ona plan całego obiektu, z najważniejszymi budynkami i miejscami. Wszystkie oznaczenia  są przedstawione w grafice wypukłej, a opisy zarówno w brajlu jak i w czarnodruku. Jest więc dostosowana do osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto, dzięki nowoczesnej technologii, łączy się z aplikacją YourWay, która dostarcza informacji o obiekcie - opisują w Skansenie.

W Muzeum wydano też specjalną publikację, a konkretnie mini przewodniki, które powstały w dwóch wersjach, tj. czarnodrukowej, wzbogaconej o kolorowe zdjęcia oraz brajlowskiej, z wypukłą ryciną. Zawierają one nie tylko informacje o obiekcie czy opisy najważniejszych miejsc, ale też informacje o udogodnieniach dla osób niewidomych i niedowidzących. 

Fot. Muzeum GPE Chorzów

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park EtnograficznySkansenudogodnienianiepełnosprawnośćwzroknadajnikiaplikacjaYourWaytablica tyflograficznamini przewodniki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Luty 2024
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona