REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Przed nami koncert jubileuszowy Chóru Lutnia

Kultura

W tym roku Chór Mieszany Lutnia obchodzi swoje 115-lecie. Z tej okazji zaplanowano koncert jubileuszowy, który już niebawem odbędzie się w Starochorzowskim Domu Kultury.

Chór Lutnia działa już od 1908 roku, co daje mu pozycję najstarszego zespołu kulturalnego w Chorzowie oraz jednego z najstarszych na terenie całego województwa śląskiego. Dłuższą przerwę w trwającej do dziś aktywności wymusiły jedynie dwie wojny światowe, jednak zaraz po nich Lutnia natychmiast wracała do działania. W najtrudniejszych czasach chórowi przyświecała idea budzenia ducha patriotycznego, tęsknoty za polskością, a także krzewienia piękna języka ojczystego i tradycyjnych wartości.

Powojenna działalność zespołu stała się pasmem sukcesów artystycznych pod prężnym mecenatem Huty Kościuszko. Setki koncertów dla mieszkańców Chorzowa oraz wyjazdy zagraniczne potwierdzały tylko z każdym rokiem opinię o perfekcyjnym warsztacie chóralno-estradowym Lutni. Zasłużony dla kultury muzycznej Śląska chór na swoje 100-lecie został uhonorowany przez władze naszego miasta Medalem im. Teodora Kalidego za osiągnięcia w dziedzinie kultury. W setną rocznicę powstania na Śląsku chóralnego sztandaru (11 maja 2013 roku) chórzyści odebrali jego unowocześnioną replikę, natomiast z okazji 105-lecia istnienia Lutni nowy sztandar udekorowany został najwyższym muzycznym odznaczeniem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr - Złotą Odznaką Honorową z brylantem, za całokształt działalności zespołu

Koncert jubileuszowy już niebawem!

W ramach obchodzonego w tym roku 115-lecia, Chór Mieszany Lutnia zaprasza wszystkich swoich sympatyków na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 18 listopada w Starochorzowskim Domu Kultury.

- Podczas koncertu jubileuszowego znajdą się utwory muzyki klasycznej, utwory ludowe, współczesne i rozrywkowe. Chórzystom towarzyszyć będzie akompaniament fortepianu. W utworach rozrywkowych zagra także smyczkowy kwartet, który wzbogaci brzmienie chóru i doda kolorytu utworom znanym z radia czy telewizji - zapowiadają w SDK-u.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00. Bilety w cenie 10 zł (5 zł seniorzy) można nabyć >>TUTAJ<<.

źródło: ChCK, SDK

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Chór Lutnia115-leciejubileuszkoncertStarochorzowski Dom Kultury

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Sobota
Maj 2024
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka