REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Wybory 2023: Znamy pełne listy kandydatów. Sprawdź kto powalczy o głosy w Chorzowie

Miasto

15 października Polki i Polacy wybiorą posłów i senatorów na czteroletnią kadencję. Sprawdzamy kto kandyduje z okręgów obejmujących m. in. Chorzów i Świętochłowice. 

REKLAMA

W okręgu wyborczym nr 31, obejmującym Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice-Śląskie, Świętochłowice i Tychy do wzięcia jest 12 mandatów. O głosy wyborców powalczą kandydaci z 7. komitetów wyborczych

Jako pierwszych pozaliśmy kandydatów Koalicji Obywatelskiej. Prezentacja do naszego okręgu odbyła się 31 sierpnia na chorzowskim Rynku. Po raz kolejny listę otwiera Borys Budka, szef klubu parlamentarnego. Tuż za nim, na zasadzie "suwaka" (na listach KO obowiązuje parytet, gdzie naprzemiennie znajdują się kobieta i mężczyzna), jako pierwsza kobieta plasuje się Monika Rosa z Nowoczesnej. Posłanka na sejm znana jest z działań na rzecz uznania języka śląskiego oraz walki o prawa mniejszości. Regularnie prowadzi także spotkania "Rosa na Trawie", również w Chorzowie. Z trójką wystartuje Wojciech Król, radny z Mysłowic. 

Dodatkowo na liście KO znajdziemy Aleksandrę Zimnik (13.), radną Chorzowa, nauczycielkę w Szkole Podstawowej nr 5 oraz w I Uniwesrsyteckim LO, czyli popularnym "Słowaku". 


 

W pozostałych komitetach na próżno szukać parytetu, a także znajdziemy w nich wiele osób spoza naszego regionu. Komitet Prawa i Sprawiedliwości znów obsadził na "jedynce" prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego (Warszawa). Nr 2. to znany w wykonań utworów Krzysztofa Krawczyka Michał Wójcik (Suwerenna Polska). Top 3 kandydatów zamyka Marek Wesoły z Rudy Śląskiej. 

Wśród kandydujących do sejmu członków PiS-u także znajdujemy chorzowskich radnych. Są to Bernadeta Biskup (8.) oraz Jacek Nowak (16.). 

Trzecią drogę otwiera Michał Gramatyka z Tychów (Polska 2050). Za nim zamieszkały w Warszawie Wojciech Warski (Unia Europejskich Demokratów), a z nr 3. Aleksandra Poloczek (Polska 2050), nauczycielka z Rudy Śląskiej. 

Brak przynależności do partii politycznych to to, co cechuje kandydatów z komitetu Bezpartyjnych Samorządowców. W okręgu nr 31 na tej liście znajdujemy kolejno Krzysztofa Zająca z Chorzowa, Andrzeja Kozłowskiego z Mysłowic i Renatę Reuter-Sobczak

Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość postawił na "jedynkę" z miejscowości Kobiór - Grzegorza Płaczka (bezpartyjny). Z nr 2. wystartuje Tomasz Brzezina (Nowa Nadzieja), a na miejscu 3. znajduje się pisarka z Katowic, Anna Mandrela

Kolejnym mieszkańcem Warszawy otwierającym listę katowicką jest Maciej Konieczny (Lewica Razem) z komitetu Nowej Lewicy. Za nim kandydaci z Katowic - Jerzy Woźniak oraz Natalia Nowak-Trojnar

Ostatni zarejestrowany, siódmy komitet ogólnopolski, jaki powalczy o głosy do Sejmu RP to Polska Jest Jedna. Mocno prawicowo ukierunkowana partia powstała w Siemianowicach Śląskich z inicjatywy Rafała Piecha - prezydenta tego miasta. Sam lider ugrupowania, znany z tego, że zawierzył Siemianowice Śl. Maryi, wystartuje jako nr 1 okręgu wyborczym nr 14. W naszym okręgu o głosy będą zabiegać kolejno siemianowiczanie: Monika Więcek i Krzysztof Binkowski oraz Józef Zawadzki z Katowic (bezpartyjny). 

Pełne listy kandydatów znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej

Czwórka do Senatu

Okręg wyborczy numer 74 w wyborach do Senatu obejmuje Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice Śląskie oraz Świetochłowice. Tutaj zwycięży tylko jedna osoba, na zasadzie jednomandatowego okręgu. 

Do Senatu RP z naszego okręgu wystartują cztery osoby:

Piotr Beck (Nowa Nadzieja) z Konfederacji Wolność i Niepodległość, przedsiębiorca ze Świętochłowic. 
Gabriela Morawska-Stanecka (bezpartyjna), Koalicja Obywatelska, adwokatka z Gostynia. Kiedyś radca prawny w chorzowskim Urzędzie Miasta. Aktualnie wicemarszałkini Senatu. 
Danuta Sobczyk z PiS-u, nauczycielka z Siemianowic Śląskich. 
Leon Swaczyna, przedsiębiorca budowlany z Rudy Śląskiej. Członek partii politycznej Ślonzoki Razem. 

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


wyboryPKWPaństwowa Komisja Wyborczapaździernik15 październikalistysejmsenatczas decyzji

Komentarze

Tomek
"Top 3 kandydatów zamyka Marek Wesoły z Rudy Śląskiej"- o tak i na tego pana oddam swój głos.
Gandalf
Zdecydowanym numerem jeden tych wyborów jest Marek Wesoły i to on musi wygrać w naszym okręgu

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny
REKLAMA