REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

"Oddział Od/Nowa". Muzeum Hutnictwa rusza z nowym projektem

Kultura

Zespół Muzeum Hutnictwa w Chorzowie rozpoczął prace nad nowym programem funkcjonowania Oddziału Historii Miasta i Regionu, czyli byłego Muzeum w Chorzowie. "Oddział Od/Nowa" to twórcze, otwarte przedsięwzięcie, w którym każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział i wnieść swój wkład.

REKLAMA

W ramach zainicjowanego przez Muzeum Hutnictwa projektu "Oddział Od/Nowa" w ciągu kilku najbliższych miesięcy organizowane będą zarówno stacjonarnie, jak i online, różnego rodzaju spotkania, interakcje i konsultacje społeczne. 

- Muzea się zmieniają, podobnie jak nasza rzeczywistość. Wokół nas jednocześnie istnieje wiele narracji i pojęć dziedzictwa. Mamy do dyspozycji mnogość sposobów doświadczania i komunikacji. Nowoczesne media i coraz bardziej zaawansowaną sztuczną inteligencję. A z drugiej strony wiekowe muzealia. Jak w tym kontekście myśleć o długiej historii Chorzowa? Zmieniających się potrzebach zwiedzających? Jak ciekawie opowiadać miasto w konkretnych przestrzeniach muzeum? Czy stałe wystawy historyczne mają jeszcze sens? Czy możliwy jest konsensus, skoro nie wiemy jaki odbiorca przekroczy muzealne drzwi za 3 czy 5 lat? Nie znam odpowiedzi na te  pytania, ale jestem pewien, że jedynie włączając szerokie grono potencjalnych odbiorców będziemy mogli próbować na nie wspólnie odpowiedzieć - podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Projekt właśnie wystartował!

Już 20 kwietnia o godz. 10:00 odbędzie się pierwsze organizowane w ramach projektu wydarzenie, jakim będzie całodniowe seminarium z udziałem znakomitych ekspertów połączone z warsztatami i sesją plenarną.

Udział w nim jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja uczestników dostępna >>TUTAJ<<.

W kolejnych miesiącach zaplanowano m.in. sesje generowania pomysłów, moderowane dyskusje, wspólną pracę warsztatową, wymianę myśli na forach cyfrowych i letni piknik w Oddziale Muzeum. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące tych aktywności będą sukcesywnie pojawiać się na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa oraz w mediach społecznościowych na specjalnie utworzonym profilu projektu.

Po co to wszystko?

Konsultacje społeczne prowadzone będą przez dr hab. Kingę Annę Gajdę i Piotra Michałkowskiego, których wynikiem prac będzie publikacja raportu zawierającego m.in. wytyczne i rekomendacje dotyczące sposobów redefiniowania formy oraz treści Oddziału Historii Miasta i Regionu.

- Współczesne muzeum to miejsca interpretowania pamięci, spotkania i dyskusji. Projekt "Oddział Od/Nowa"  to ważny krok w rozwoju chorzowskiego muzeum i działanie w takim właśnie kierunku. Rozwiązania stosowane zazwyczaj tylko w największych muzeach teraz wykorzystamy również w Muzeum o lokalno-regionalnej skali. Dzięki szerokim konsultacjom społecznym, Muzeum będzie w stanie lepiej odpowiadać na rozpoznane potrzeby mieszkańców oraz turystów. Będzie to miejsce pełne historii, edukacji i kultury, które przyciągnie uwagę i zainteresowanie szerokiego grona odbiorców - zauważa dr hab. Kinga Anna Gajda, ekspertka ds. analizy procesów partycypacyjnych w muzeach.

źródło: Muzeum Hutnictwa

REKLAMA
Martyna Majewicz

Udostępnij:


Muzeum HutnictwaprojektOddział Od/Nowakonsultacje społeczneseminaria

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

12
Środa
Czerwiec 2024
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Gwidona, Leonii, Niny
REKLAMA