REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Stadion Śląski S.A. przestanie istnieć. W jego miejsce powstanie jednostka budżetowa

Miasto

Powołana w 2013 roku spółka "Stadion Śląski" we wrześniu tego roku zostanie przekształcona na wojewódzką samorządową jednostkę budżetową. Zmiany mają nieść za sobą oszczędności. 

REKLAMA

Od 1 września tego roku nie będzie już spółki akcyjnej Stadion Śląski. Uspokajamy jednak, w rzeczywistości zmieni się wyłącznie jego forma organizacyjno-prawna. Na minionej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego (27 lutego) podjęto uchwałę w sprawie utworzenia jednostki budżetowej pod nazwą "Stadion Śląski" w Chorzowie. 

- W 2013 roku Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o funkcjonowaniu spółki pod nazwą Stadion Śląski z terminem działalności 10 lat i ten termin wygasa w 2023 roku we wrześniu. Po tych 10 latach doświadczeń stwierdziliśmy, że jednostka budżetowa to prostszy system przekazywania pieniędzy do Stadionu Śląskiego, z uwagi na to, że jak przekazywaliśmy je do spółki to płaciliśmy podatek VAT. W ciągu roku ten podatek to 7 mln zł - tłumaczy Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. 

Stadion jako jednostka budżetowa ma rozpocząć działalność 1 września tego roku. Jak stwierdził Jakub Chełstowski w rozmowie z Tubą, spółka była dobrym rozwiązaniem na czas budowy obiektu, ponieważ można było odzyskać podatek VAT z inwestycji. Dziś już realizacja została zakończona i zmiana formy organizacyjnej ma przynieść realne oszczędności. 

- Zasadniczo nic się nie zmienia. Będą imprezy, będą wydarzenia, wszystko się będzie nadal działo. Bardzo się cieszę, bo to jest odpowiedzialność za ten nasz majątek publiczny. Będziemy nadal realizowali wielkie wydarzenia w Chorzowie, mam nadzieję coraz większe - zapowiada marszałek. 

Większość pracowników zostanie przejęta przez nową jednostkę. Jedną z istotnych zmian jest to, że Stadion Śląski nie będzie posiadał rady nadzorczej. Tymczasem obiekt wkrótce będzie mógł pochwalić się zakończeniem kolejnej inwestycji. 

- Trwa modernizacja oświetlenia led. To spowoduje, że stadion znowu zyska na jakości i myślę, że można spać spokojnie co do jego przyszłości i tego, że będzie nadal mocno inwestowany ze środków samorządu województwa śląskiego i utrzymywany - skwitował Chełstowski. 

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


Stadion Śląskispółka akcyjnajednostka budżetowaforma organizacyjnaJakub Chełstowskiwojewództwo śląskieSejmik Województwa ŚląskiegośląskieChorzów

Komentarze

.
Stadion nie ma być utrzymywany i inwestowany ze środków samorządu województwa, tylko powinien sam zarabiać na swoje utrzymanie... Ale to jest niewykonalne, gdyż przychody uzyskiwane z organizowanych na stadionie wydarzeń są wielokrotnie niższe od kosztów utrzymania takiego molocha.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Wtorek
Listopad 2023
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Jakuba, Stefana, Romy
REKLAMA