AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Od plastikowej butelki po nową odzież lub pomysłowy karmik. Jak przebiega proces recyklingu?

Inne

Nie każdy wie co dzieje się z tworzywami sztucznymi po tym, jak umieścimy je w odpowiednim pojemniku do segregacji odpadów. Okazuje się, że może on do nas wrócić w zupełnie innej formie. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób przerabiane są plastikowe odpady i co może później z nich powstać? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wiele razy w nasze ręce mogło wpaść coś, co zostało już odzyskane w mechanizmie recyklingu. 

Na początek odrobina teorii. Recykling plastiku możemy podzielić na dwie kategorie, zależne od tego w jakim procesie się on odbywa:

  1. Mechanicznym - materiał jest odzyskiwany w procesie fizycznym, bez zmiany jego cech. Powstaje z tego recyklat lub regranulat, temu procesowi są poddawane butelki i folie.
  2. Chemicznym - Tworzywa poddane są procesom w wyniku których zachodzą zmiany w jego budowie chemicznej. Zmiana ta może zachodzić w wyniku działania temperatury lub rozpuszczalników. W ich wyniku odzyskujemy wartościowe związki (ciekłe i gazowe węglowodory), które mają zastosowanie jako paliwo w przemyśle i energetyce, oraz mogą być surowcem w procesie produkcyjnym.

Zanieczyszczone tworzywa sztuczne po etapie sortowania mogą zostać wykorzystane jako paliwa alternatywne - rozdrobnione na małe cząstki, wykorzystuje się w odzysku energetycznym np. w cementowni. Wartość opałowa takich odpadów jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. Wysoka temp. powyżej 1300⁰C w odpowiednich warunkach zapewnia pełne spalanie, bez emisji toksycznych substancji. Należy pamiętać, że temperatura (200-500⁰C) i warunki w domowych piecach i ogniskach nie pozwala na ich bezpieczne i pełne spalenie. A co za tym idzie spowoduje to emisję szkodliwych gazów takich jak np. tlenek węgla, nieorganicznych związków chloru czy fluoru. 

Rodzaje tworzyw sztucznych 

W recyklingu plastiku bardzo ważny jest jego rodzaj, z czego na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. To co możemy uzyskać w jego wyniku jest zależne od grupy do której należy:

  • PET – politereftalan etylenu 
  • PE – polietylen,
  • PP – polipropylen,
  • PS – polistyren,
  • PVC – polichlorek winylu, 
  • HDPE - polietylen o wysokiej gęstości z regularną strukturą cząsteczek 
  • LDPE - polietylen o niskiej gęstości z nieregularną strukturą cząsteczek 

Co możemy wykonać z plastiku? 

Nie wszystkie powstałe w naszym gospodarstwie odpady muszą od razu trafić "do kosza". Przerabiać plastik możemy również w domu - nadając mu nową funkcję. Plastikową butelkę możemy wykorzystać jako np. konewkę, osłonkę do kwiatów, karmnik dla ptaków, rozsadnik do wysiewu roślin, a także do stworzenia nietuzinkowej biżuterii. W tej kwestii ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! 

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na ponowne wykorzystanie odpadów, zapraszamy do odwiedzenia strony www.facebook.com/ecoexpress24

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


ecoexpressrecyklingplastiktworzywoproces

Komentarze

Claudia Klein
Witamy w Spotcap Global Financial Services. Nazywam się Claudia Klein i jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem finansowym. Oferuję wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe Czy pilnie potrzebujesz wsparcia finansowego? Potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: +491742018459 | i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczka osobista, pożyczka biznesowa i wiele innych), oferujemy zarówno pożyczki długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro i udzielamy pożyczek o niskim oprocentowaniu 3% rocznie. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów pożyczkowych. Zdaję sobie sprawę, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze stanowiło ogromny problem. Dla os

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA