AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Dlaczego warto przełamać strach przed dentystą?

Inne

Lęk przed dentystą jest jednym z najczęstszych lęków spotykanych wśród ludzi, tuż obok strachu przed pająkami, wysokością, zamkniętymi pomieszczeniami i ciemnością. Jednak unikając wizyt u dentysty, sporo tracimy. Nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne, ale też zdrowotne. Sprawdźmy zatem, jaki są przyczyny fobii przed dentystą i dlaczego warto przełamać strach.

REKLAMA

Przyczyny dentofobii

Mechanizm powstawania strachu jest zawsze taki sam — albo powstaje na skutek pamiątki po traumatycznych wydarzeniach (na przykład z dzieciństwa), albo na skutek zachowań podpatrzonych u innych osób; jeśli wielokrotnie obserwowaliśmy czyjąś paniczną reakcję na widok pająka, z czasem sami zaczniemy tak reagować, zaczniemy dostrzegać w pająku źródło lęku. Podobnie sprawa się ma z dentystą. Ilekroć nasi rodzice unikali wizyt przed dentystą, tłumacząc się, że to przecież będzie boleć, że dentysta będzie im grzebać w ustach, a poza tym znieczulenie nic nie daje, bo i tak czuć, jak wiertło dotyka zęba, nic dziwnego, że zaobserwowany strach przeniósł się na nas. Wiele osób cierpi na bóle podczas jedzenia, niepokoją ich pogłębiające się ciemne plany na powierzchni trzonowców, skarżą się na puchnące dziąsła, a mimo to nic z tym nie robią, wierząc, że pewnie samo przejdzie, a dentysta jest niepotrzebny.

Dlaczego warto przełamać strach?

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że reakcje naszego organizmu na strach wobec wszystkie, z czym wiąże się wizyta u dentysty, są przesadzone. Kiedy do głosu dochodzą instynkty – lęk przed bólem, przed brakiem kontroli nad sytuacją, przed rękami i narzędziami grzebiącymi nam w jamie ustnej – wówczas pocą nam się ręce, rozszerzają oczy,  głos drży, nogi robią się jak z waty, pojawiają się bóle brzucha i problemy jelitowe. Dlatego zadajmy sobie pytanie, czy faktycznie jest się czego bać – czy reakcja naszego organizmu, który przestawia się na tryb ucieczki – nie jest przesadzony? Reakcja wyzwala się na skutek konkretnych myśli. Jeśli chcemy zacząć kontrolować lęk, musimy pozbyć się myśli, które go wywołują. Możemy na przykład skupić się na efekcie pracy dentysty. Pamiętajmy, że osoby pracujące w miejscach takich jak Stomatolog Chorzów - tendent-stomatologia.pl, chcą leczyć nasze uzębienie – leczyć, nie krzywdzić. Kierując się empatią oraz chęcią współpracy z pacjentem, tłumaczeniem mu poszczególnych kroków leczenia oraz pytaniem o zgodę na następne zabiegi podjęte w ramach leczenia. Dzięki temu nasze uzębienie wróci do jak najlepszego stanu i przy regularnych wizytach u dentysty i wczesnym działaniu mogli cieszyć się nim do sędziwego wieku.

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty przebiega w większości przypadków tak samo – dentysta może, lecz nie musi, przeprowadzić z nami krótki wywiad – zapytać o alergie, o ostatnią fluoryzację. Po przeglądnięciu stanu uzębienia wytłumaczy, czym warto byłoby się zając na początek. Warto zaznaczyć, że dentysta nie zrobi nic bez naszej zgody i wiedzy, co więcej nie musimy decydować od razu, możemy umówić się na inny termin już po zastanowieniu się, czy naprawdę tego chcemy. Podstawowe czynności dentystyczne to fluoryzacja i ściąganie kamienia, a także konsultacje – na przykład czy zalecana jest wizyta u ortodonty.

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA