AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Czym wyróżnia się wynajem długo i krótkoterminowy?

Inne

Właściciele mieszkań często odpłatnie udostępniają je wybranym lokatorom. Proces ten może obejmować dłuższy, ale też krótszy okres. Jedni bowiem szukają zakwaterowania tylko na kilka dni czy tygodni, inni zaś na wiele miesięcy czy nawet lat. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się wynajem długo i krótkoterminowy!

REKLAMA

Na czym polega wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to sytuacja, w której właściciel mieszkania na podstawie odpowiednio przygotowanej umowy udostępnia lokal najemcy na dłuższy okres (z reguły wynosi rok, ale w praktyce może obejmować od kilku miesięcy, do nawet kilku lat). Opcja ta jest najczęściej wykorzystywana przez osoby, których nie stać na zakup własnej nieruchomości albo z innych względów póki co nie decydują się na taką inwestycję.

Rozwiązanie jest opłacalne zarówno dla lokatorów, jak i właściciela. Jeśli relacja między nimi jest pozytywna, obie strony będą zadowolone z tego układu. Wynajmujący zyskuje w ten sposób stały przychód pasywny, zaś najemca – własne miejsce do życia.

Jak wygląda wynajem krótkoterminowy?

Wynajem krótkoterminowy to idealne rozwiązanie dla turystów, biznesmenów w delegacji oraz innych osób, które potrzebują zakwaterowania na kilka dni czy tygodni. Opcja ta jest z reguły bardziej opłacalna oraz wygodniejsza niż hotel. W ten sposób lokator zyskuje prywatność, swobodny dostęp do kuchni, elastyczne godziny zameldowania/wymeldowania itp.

Dzięki takim portalom jak Airbnb czy Booking cała procedura takiego najmu jest o wiele łatwiejsza dla obu stron. Taka działalność przynosi właścicielom nieruchomości duży, ale dość niestabilny zarobek – będzie największy w sezonie wakacyjnym czy w okresie świątecznym, ale może być niski przez pozostałe miesiące w roku.

Porównanie najmu długo i krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy i długoterminowy jest skierowany do innych odbiorców. Obie opcje mają swoje wady oraz zalety, zarówno z perspektywy właściciela nieruchomości, jak i osoby zainteresowanej wynajmem.

Najem długoterminowy

  • PLUSY dla właściciela: stały, bezpieczny przychód; większe bezpieczeństwo; mniej pracy nad utrzymaniem lokalu.
  • PLUSY dla wynajmujących: możliwość znalezienia zakwaterowania na dłuższy czas jako alternatywa dla kupna mieszkania; stałe opłaty; zabezpieczenie prawne przed eksmisją.
  • MINUSY dla właściciela: niższy zarobek; mniejsza swoboda w decydowaniu o lokalu (nie można go np. spontanicznie sprzedać).
  • MINUSY dla wynajmujących: konieczność podpisania umowy na dłuższy czas (zazwyczaj przynajmniej rok).

Najem krótkoterminowy

  • PLUSY dla właściciela: większe przychody; możliwość swobodnego zarządzania lokalem.
  • PLUSY dla wynajmujących: tańszy najem niż hotel; większa wygoda i swoboda podczas korzystania w lokalu.
  • MINUSY dla właściciela: niestabilne przychody; konieczność sprzątania mieszkania po każdych gościach; większe ryzyko zniszczeń.
  • MINUSY dla wynajmujących: możliwość zamieszkania tylko na krótki czas; brak obsługi i innych usług dostępnych w hotelach.

Interesują Cię mieszkania na wynajem długoterminowy w Katowicach? Sprawdź ofertę na: https://katowice.mdr.pl/.

REKLAMA
Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


wynajem mieszkańmieszkania

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Piątek
Marzec 2023
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Gabrieli, Marka, Seweryna
REKLAMA