REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Za nami Festiwal "Przystanek Krajcok" [ZDJĘCIA]

Kultura

W miniony weekend w Chorzowie odbył się "Przystanek Krajcok", czyli coroczny koncert poświęcony zmarłemu liderowi zespołu Universe Mirosławowi Bregule. Tegoroczna edycja wydarzenia po raz pierwszy przybrała formę festiwalu, dlatego też oprócz wysłuchania największych przebojów, fani mieli okazję wziąć udział w wielu współtowarzyszących temu atrakcjach.

Galeria zdjęć


"Przystanek Krajcok" to jedna z tych imprez, która na stałe wpisała się w kalendarz chorzowskich wydarzeń. Koncert poświęcony zespołowi Universe, a przede wszystkim nieżyjącemu już jego liderowi i współzałożycielowi, organizowany jest od 10 lat w Starochorzowskim Domu Kultury i od tego czasu zainteresowanie nim tylko przybiera na sile.

W tym roku, podobnie zresztą jak podczas poprzednich edycji, wydarzenie to było okazją do odbycia wyjątkowych rozmów, jak również wysłuchania największych przebojów zespołu. Nie zabrakło jednak też pewnych nowości. Jedną z nich była zupełna zmiana formuły "Przystanku", który zyskał miano festiwalu. Nowy projekt, przygotowany z okazji 40-lecia działalności Universe oraz 15 rocznicy śmierci jego byłego lidera Mirosława Breguły, pozwolił na połączenie różnych form przybliżających dorobek artystyczny założycieli zespołu.

- Chciałbym, żeby ten festiwal wychodził tutaj z Chorzowa, ale żeby był znany w całej Polsce. Myślę, że Mirkowi to się po prostu należy. Teoretycznie nie ma go już wśród nas, ale w naszych piosenkach on odżywa. Nie sposób usłyszeć piosenki Universu nie przypominając sobie o nim. Mamy go przed oczami, pamiętamy jak wyglądał, pamiętamy jak śpiewał, jaką miał barwę głosu. Przede wszystkim pamiętamy też, że był takim normalnym człowiekiem, który był taki sam jak my, nigdy się nie wywyższał, nigdy nie gwiazdorzył, a stworzył bardzo piękne piosenki. Mam nadzieję, że w każdej z tych piosenek, niezależnie czy my jako Universe to śpiewamy, czy śpiewają to inni artyści, będzie to trwało - podkreślał Henryk Czich, współzałożyciel zespołu.

Podczas pierwszego dnia festiwalu, który miał miejsce w sobotę w  Starochorzowskim Domu Kultury odbyły się spotkania z byłymi muzykami Universe, pokazy filmu "Mirek Breguła - Choroba uczuć", wystawa zdjęć autorstwa Piotra Olesia oraz przesłuchania półfinałowe dla osób biorących udział w konkursie na najciekawszą aranżację i interpretację piosenek Universu.

Z kolei w niedzielę, tym razem w Chorzowskim Centrum Kultury, odbył się finał festiwalu, który zgromadził rzeszę wiernych fanów zespołu.

- Chodzę na wszystkie koncerty. Bardzo mi się podoba to, że oni nie gwiazdorzą, są tacy przystępni, można z nimi pożartować, porozmawiać, wychodzą do ludzi i się z nimi zaprzyjaźniają. Jeśli chodzi o muzykę, to zawsze ich teksty były bardzo dobre, takie niebanalne - mówił jeden z fanów, Mariusz Krawczyk.

Z wyjątkowości muzyki zespołu zdają sobie także sprawę finaliści konkursu, których występy rozpoczęły niedzielny wieczór w ChCK-u. Zaraz po nich jury w składzie: Henryk Czich, Anna Kamyk i Mateusz Walach wyłoniło zwycięzców. Pierwsze miejsce uzyskali ex aequo Aleksandra Orłowska oraz duet Urszula Kozielska i Mikołaj Borkowski, natomiast drugie miejsce zostało przyznane Jakubowi Brzezińskiemu, który w ostatnim czasie wystąpił w popularnym programie "Szansa na sukces" z gościnnym udziałem zespołu Universe i tym samym zwyciężył odcinek. Pozostali finaliści, w tym: Zespół 3 i pół, Amelia Cierpiał oraz Radek Bugański otrzymali wyróżnienia.

Wydarzenie uświetnił występ zespołu Put On Rock, natomiast na zakończenie wystąpił oczywiście zespół Universe.

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Przystanek KrajcokfestiwalUniverseMirosław BregułaHenryk Czich

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa