REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Jan Kidawa-Błoński - Chorzów wciąż ma w sercu

Kącik Prasowy

Polski reżyser i scenarzysta Jan Kidawa-Błoński urodził się w Chorzowie. Jako kilkulatek wraz z rodzicami przeprowadził się do sąsiedniego miasta, ale mimo tego Chorzów pozostał w jego sercu. Przeczytacie o tym w wywiadzie przeprowadzonym przez Krzysztofa Knasa.

Jan Kidawa-Błoński mieszkał w Świętochłowicach, ale często bywał w Chorzowie, gdyż na ul. Truchana mieszkali jego dziadkowie, a później brat ojca. Spędzał w tym mieście sporo czasu. Jako miłośnika filmów, głównie przyciągały go tutaj chorzowskie kina, w tym kino "Pionier", gdzie seanse organizowano w trybie "non stop". Wywarło to spory wpływ na wybór późniejszej ścieżki zawodowej. Choć rozpoczął studia architektoniczne na Politechnice Śląskiej, to ostatecznie miłość do filmu zwyciężyła. W 1980 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 1984 roku filmem "Trzy stopy nad ziemią" i od razu zebrał wiele filmowych nagród.

W rozmowie z Krzysztofem Knasem, redaktorem naczelnym magazynu Chorzów Miasto Kultury, Jan Kidawa-Błoński mówi m.in. o bohaterze jego najnowszego filmu "Gwiazdy", opowiada o relacjach z Ryśkiem Riedlem oraz wspomina swój chorzowski dom.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu.

WYWIAD ZNAJDZIECIE TUTAJ: >>TUTAJ<<

Fot. Chorzów Miasto Kultury

Martyna Majewicz

Udostępnij:


Jan Kidawa-Błońskireżyserfilm

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Piątek
Kwiecień 2024
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa