AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Uważajmy na pieszych - policja apeluje o rozsądek

Na Sygnale

Okres zimowy to czas opadów i szybko zapadającego zmroku, które znacznie ograniczają widoczność uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędna jest wzmożona czujność i dokładna obserwacja sytuacji panującej na drodze. W trosce o nasze bezpieczeństwo chorzowscy Policjanci, we współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów, na terenie miasta, cyklicznie prowadzą działania mające na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych. Policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Zima to czas, kiedy widoczność na drodze jest bardzo ograniczona. Deszcz, mgła oraz szybko zapadający zmrok znacznie utrudniają jazdę. Pamiętajmy, że nie zawsze dopuszczalna prędkość jest bezpieczna. Apelujemy do kierowców, aby dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i natężenia ruchu, a w rejonie przejść dla pieszych ściągnąć nogę z gazu. Warto również przypomnieć o tym, że w tym roku zmieniły się przepisy ruchu drogowego i kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również pieszemu wchodzącemu na to przejście.

Z kolei pieszemu, który przechodzi przez przejście dla pieszych bądź jezdnię zabrania się korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na drodze. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy powinien zachować szczególną ostrożność.

Dajmy szansę kierowcy!

Warto podkreślić, że bezpieczeństwo pieszych znacznie zwiększa noszenie przez nich elementów odblaskowych. Dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierowców już z odległości 130-150 m, dając mu więcej czasu na reakcje. Kamizelki odblaskowe, opaski naramienne, jaskrawe parasolki czy zawieszki - wybór elementów odblaskowych jest ogromny, a ich noszenie znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo potrącenia w warunkach pogorszonej widoczności. Zanim wejdziesz na przejście dla pieszych, upewnij się, że jesteś bezpieczny. Tak, masz pierwszeństwo, ale czy to uchroni Cię od obrażeń, jakich możesz doznać w przypadku konfrontacji z pojazdem o masie półtora tony? Bądźmy rozsądni i pozwólmy się zauważyć.

Źródło: KMP Chorzów

Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


policjaprewencjadrogówkabezpiecznypieszy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Lutosława, Normy, Pauliny