REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Hajduckie Betlejem – jedna z największych szopek bożonarodzeniowych na Śląsku

Kącik Prasowy

W kościele parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym znajduje się jedna z największych szopek bożonarodzeniowych na Śląsku. Zajmuje ona całe prezbiterium oraz sąsiadujący obszar. Szopka wyposażona jest w trzymetrową dzwonnicę, młyn, wiatrak, rzekę i 170 figurek.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Początek szopki zlokalizowanej w prezbiterium kościoła sięga roku 1994. Skromna niegdyś scena, z siedmioma figurkami nie przypominała dzisiejszej, imponującej wersji. W roku 2001 rozpoczęto starania o pozyskanie kolejnych figur, które parafia zawdzięcza ofiarności parafian. Szopka rozrastała się z biegiem lat, aż do formy jaką możemy ogladać dziś w parafii NSPJ w Chorzowie.

Hajduckie Betlejem

W 2004 roku jedna z gazet nazwała chorzowską szopkę "Hajduckim Betlejem" i taka nazwa przyjęła się i funkcjonuje do dzisiaj. Na całą scenę składa się 170 figur, a także ruchome elementy. Nie brakuje ciekawych anegdot z nią związanych, np. dzwonnica napędzana jest adapterem "bambino" i takie rozwiązanie stosowane jest do dzisiaj. Znajdziemy w niej także młyn napędzany wodą z blisko trzymetrowej rzeki. Figurka Dzieciątka pochodzi z Asyżu, miejsca, gdzie święty Franciszek stworzył pierwszą stajenkę. 

Czwarty z Trzech Króli – Artaban

Kolejną ciekawostką jest obecność czwartego mędrca, który miał nie dotrzeć do szopki po narodzeniu Chrystusa i szukał go kolejne 33 lata. Postać przedstawiająca Artabana została przerobiona z figury świetego Floriana. Wcześniej taki manewr zastosowano gdy brakowało wśród figur jednego z trzech mędrców. Po tym, jak parafia "dorobiła" się trzeciego króla, Florian otrzymał nową rolę. 

W związku z lokalizacją szopki, ksiądz składa Ofiarę Mszy św. znajdując się wewnątrz sceny.
Szopkę można ogladać codziennie w kościele i pozostanie tam ona do 2 lutego. 

Foto: Parafia NSPJ w Chorzowie

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


parafiakościółnspjszopkastajenka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

3
Sobota
Czerwiec 2023
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Anatola, Leszka, Tamary
REKLAMA