REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Ostatnia żelbetowa wieża szybowa na Śląsku znajduje się w Chorzowie. Czy na pewno?

Kącik Prasowy

Na social mediach Szlaku Zabytków Techniki udostępniono ciekawostkę w formie krótkiej animacji. Tematem posta jest najstarsza żelbetowa wieża szybowa Prezydent. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tą tezą.

REKLAMA

Pod postem od razu pojawiły się komentarze, jakoby wieża w Chorzowie wcale nie była ostatnia i tego typu żelbetowe konstrukcje znajdują się też w innych lokalizacjach, np. w Katowicach.

Kto w takim razie ma rację? Zapytaliśmy Henryka Mercika, miejskiego konserwatora zabytków. Pan Henryk, uwierzcie nam na słowo, może na ten temat opowiadać godzinami. 

-Wieża wyciągowa szybu "Prezydent" to ostatnia zachowana wieża wyciągowa żelbetowa typu zastrzałowego – doprecyzowuje Henryk Mercik. -Taką wieżę wybudowano również w kopalni "Andaluzja" w Piekarach Śląskich. Niestety, nie przetrwała ona do naszych czasów, co jest bardzo smutne. Więcej tego typu konstrukcji u nas nie powstało – dodaje.

Wieże zastrzałowe wykonane z niegdyś bardzo popularnego żelbetu charakteruje masywna konstrukcja i wyróżniają się one tzw. zastrzałem wzmacniającym układ ramowy. Jest to dość prosta funkcjonalna kompozycja, nawiązująca do najnowszych jak na te czasy rozwiązań architektonicznych (wieżę zbudowano w 1933 roku). Chorzowski zabytek ceniony jest za doskonałe wręcz zachowanie proporcji tej wyjątkowej konstrukcji. Nawiązujacy do naszego dziedzictwa obiekt stał się dziś jedną z wizytówek Chorzowa. 

REKLAMA
Jakub Brzozowicz

Udostępnij:


wieżaszybprezydenthenrykmercikszlakzabytkówtechniki

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Sobota
Styczeń 2023
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Agnieszki, Kariny, Lesława
REKLAMA