Wybory już w niedzielę. Co trzeba o nich wiedzieć?

Wybory

W nadchodzącą niedzielę (28 czerwca) chorzowianie udadzą się do urn by wziąć udział w wyborach na prezydenta kraju. Głosy będzie można oddawać w 63 obwodowych komisjach od 7:00 do 21:00.

Jak oddać głos? By to zrobić, należy udać się do odpowiedniej, obwodowej komisji wyborczej. Jeśli nie jesteśmy pewni tego gdzie się ona znajduje, można to sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie www Państwowej Komisji Wyborczej. Lokale otworzą się o godzinie 7:00 i zostaną zamknięte punktualnie o godzinie 21:00. Idąc na wybory należy wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być nie tylko dowód osobisty, ale też prawo jazdy lub paszport.

Na miejscu otrzymamy opatrzoną pieczęcią kartę do głosowania. W wyborach prezydenckich - zgodnie z tym, co przeczytamy w pouczeniu o sposobie głosowania, znajdującym się na karcie - należy postawić krzyżyk tylko przy jednym spośród 11 nazwisk. By oddany głos był ważny, trzeba wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego przez siebie kandydata. Jeżeli w żadnej z kratek nie będzie znaku X lub zaznaczone będzie więcej niż jedna, głos będzie nieważny.

Panująca epidemia koronawirusa spowodowała, że konieczne stało się zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. W lokalu wyborczym będzie mogła przebywać jednocześnie jedna osoba na 4 m kw. Warto wziąć to pod uwagę i nie zostawiać głosowania na ostatnią chwilę. Niewykluczone, że przed lokalem wyborczym zastaniemy długą kolejkę. Oczywiście przed udaniem się do lokalu wyborczego powinno się pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.

Na prośbę członka obwodowej komisji wyborczej należy odsłonić twarz, aby ułatwić identyfikację. Będąc w lokalu wyborczym powinno się zachować dwumetrowy odstęp od innych osób. Członkowie obwodowej komisji wyborczej zostaną wyposażeni w maseczki medyczne oraz przyłbice i rękawiczki. Lokale będą wietrzone przynajmniej raz na godzinę, przez co najmniej 10 minut. Wszystkie zasady dotyczące wyborów, przygotowane przez ministerstwo zdrowia, można znaleźć TUTAJ. Ze względów bezpieczeństwa wiele gmin zachęca dodatkowo wyborców do korzystania z własnych długopisów.

W Chorzowie mieszka 80 tys. 927 uprawnionych do głosowania wyborców. By móc oddać głos w dowolnej komisji poza swoim miejscem zamieszkania, trzeba uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dziś (26 czerwca) mamy ostatni dzień na to, by je odebrać. Osoby, które będą głosować korespondencyjne, otrzymały natomiast pakiety wyborcze. Na złożenie stosownego wniosku miały czas do 16 czerwca. Jak poinformował urząd miasta, w Chorzowie wydano ich ponad 500.

Na koniec warto wspomnieć o kilku ważnych zmianach dotyczących obwodowych komisji wyborczych w naszym mieście. Trzy z nich będą się mieścić w innych lokalizacjach, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Chodzi o obwód numer 28, który zostanie przeniesiony z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Usługowych do Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7, a także obwody nr 32 i 33, które zostaną przeniesione z Klubu Pokolenie do Przedszkola nr 18 przy ul. Gałeczki 17.

Jacy kandydaci znajdą się na listach wyborczych? To obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda (z poparciem PiS), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Szymon Hołownia (kandydat bezpartyjny), Robert Biedroń (Lewica), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy) Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczpospolitej), Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa), Paweł Tanajno (kandydat bezpartyjny), oraz Waldemar Witkowski (Unia Pracy).

Tomasz Breguła

Udostępnij:


wyboryprezydent RPChorzówkomisjelokalezasady bezpieczeństwaepidemiapandemiakoronawirusinformacje2020

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz