PiS przejął sejmik śląski

Wybory

Po tym jak wczoraj ogłoszono porozumienie zawarte między Koalicją Obywatelską, PO i PSL, wydawało się, że to właśnie te ugrupowania będą mieć większość w sejmiku śląskim. Dziś rano ich plany legły jednak w gruzach po tym, jak szeregi .Nowoczesnej opuścił Wojciech Kałuża, przenosząc się do PiS. Ten ruch dał partii Jarosława Kaczyńskiego przewagę jednego mandatu i prawdopodobnie zapewnił jej samodzielne rządy w bieżącej kadencji.

Ruch Wojciecha Kałuży wywołał ogromne emocje w świecie polityki. Na temat zmiany jego przynależności klubowej w ostrych słowach wypowiedział się m.in. Wojciech Saługa. Były marszałek województwa śląskiego zarzucił mu korupcję polityczną, a także stwierdził, że oszukał nie tylko swoją partię, ale przede wszystkim wyborców.

Pierwsza sesja sejmiku śląskiego po wyborach samorządowych odbyła się dziś rano (21 listopada). Podczas posiedzenia wybrano jego władze, w tym nowego marszałka, którym został Jakub Chełstowski. Wojciecha Kałużę, którego mandat dał PiS-owi przewagę w sejmiku, mianowano natomiast wicemarszałkiem.

Wojciech Kałuża kandydował do sejmiku śląskiego z okręgu rybnickiego, uzyskując 25 109 głosów. Po tym jak radny .Nowoczesnej zmienił klub, PiS ma 23 mandaty, a pozostałe ugrupowania, które jeszcze wczoraj miały wspólnie rządzić w naszym województwie, 22 mandaty. Koalicja Obywatelska ma obecnie 19 mandatów, SLD 2, a PSL 1.

 

Fot.: sejmik.slaskie.pl

Tomasz Breguła

Udostępnij:


sejmik województwa śląskiegoPiSporozumieniekoalicjaKoalicja ObywatelskaPSLSLDWojciech KałużamandatymarszałekJakub Chełstowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz