Wiemy kto zasiądzie w sejmiku śląskim

Wybory

Są już oficjalne wyniki wyborów do sejmiku śląskiego. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, ale rządzić będzie prawdopodobnie Koalicja Obywatelska, która prowadzi rozmowy koalicyjne z reprezentantami SLD i PSL. Wśród kandydatów, którzy wywalczyli mandat znalazł się m.in. Marek Kopel i Maciej Kolon.

Marek Kopel przez 19 lat - począwszy od 1991 roku - piastował stanowisko prezydenta Chorzowa, a od 2010 - przez dwie kadencje - pełnił funkcję radnego. Przed niedawno zakończonymi wyborami postanowił, że nie będzie ponownie ubiegać się o mandat w naszym mieście, i postara się o miejsce w sejmiku śląskim, startując z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Jak okazało się po ogłoszeniu przez PKW oficjalnych wyników wyborów, kampania zakończyła się dla niego sukcesem.

Wybory do sejmiku wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 22 mandaty, o 2 więcej niż Koalicja Obywatelska. Jak potwierdził Marek Kopel, bardzo prawdopodobne jest, że mimo tryumfu partii Jarosława Kaczyńskiego, to nie ona będzie rządzić w naszym województwie. - Tak, nie ma innej możliwości - mówi Marek Kopel pytany o możliwość nawiązania koalicji z SLD i PSL. - Trwają negocjacje, ale na tę chwilę nie jestem w stanie udzielić żadnych szczegółowych informacji. Pierwsza sesja odbędzie się między 16 a 23 listopada. Zależy nam na tym, by do tego momentu wszystko było już jasne - dodaje były prezydent Chorzowa.

SLD wprowadził do sejmiku śląskiego dwóch reprezentantów, a PSL - jednego. Oznacza to, że dzięki porozumieniu z Koalicją Obywatelską, te trzy obozy miałyby razem 23 mandaty - o jeden więcej niż Prawo i Sprawiedliwość. Tylko cztery wymienione ugrupowania będą rządzić naszym województwem w nadchodzącej kadencji. Wielką niespodzianką jest klęska Śląskiej Partii Regionalnej. Nawet jej lider Henryk Mercik, przez lata pełniący funkcję miejskiego konserwatora zabytków w Chorzowie, a następnie członka zarządu województwa śląskiego, nie wywalczył miejsca w sejmiku. Wśród osób związanych z Chorzowem, które zasiądą w sejmiku obok Marka Kopla, można wymienić Macieja Kolona - pełnomocnika zarządu ds. rozwoju Stadionu Śląskiego.

Poniżej zamieszczamy pełną listę kandydatów, którzy wywalczyli mandat:

Prawo i Sprawiedliwość: Jan Kawulok, Ewa Żak, Stanisław Baczyński, Agnieszka Biegun, Jakub Chełstowski, Piotr Czarnynoga, Grzegorz Gaża, Jacek Świerkocki, Julia Kloc-Kondracka, Michał Woś, Ewa Gawęda, Zbigniew Przedpełski, Bartłomiej Kowalski, Józef Kubica, Dariusz Iskanin, Rafał Kandziora, Alina Nowak, Beata Kocik, Piotr Bańka, Maria Materla, Małgorzata Zarychta-Surówka, Jadwiga Baczyńska.

Koalicja Obywatelska: Klaudiusz Komor, Andrzej Molin, Magdalena Cieślar, Tadeusz Sławek, Michał Gramatyka, Dorota Konieczny-Simela, Wojciech Kałuża, Grzegorz Wolnik, Henryk Siedlaczek, Lucyna Ekkert, Halina Bieda, Renata Caban, Marek Gzik, Maciej Kolon, Urszula Koszutska, Marek Kopel, Marta Salwierak, Wojciech Saługa (KO), Mirosław Mazur (KO), Katarzyna Stachowicz.

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Marek Balt, Rafał Porc.

Polskie Stronnictwo Ludowe: Stanisław Gmitruk.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


sejmik województwa śląskiegoMaciej KolonMarek KopelradnimandatykoalicjaPiSKOPONowoczesnaPSLSLD

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz