Pamiętajmy o ciszy wyborczej. Za jej złamanie grożą wysokie kary!

Wybory

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się dopiero w niedzielę o godz. 21:00, czyli w momencie zamknięcia lokali wyborczych. Czego nie można robić w tym okresie i co grozi nam w przypadku złamania któregoś z zakazów? O tym poniżej.

Cisza wyborcza to czas, w którym po tygodniach trwania głośnej kampanii, można w spokoju zastanowić się nad tym, na kogo oddać swój głos. Dlatego właśnie przez niemal całe dwa dni, począwszy od północy w dniu poprzedzającym głosowanie (noc z piątku na sobotę), aż do godz. 21:00 w niedzielę, zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

W tym okresie nie wolno organizować wystąpień politycznych, przemówień wiecowych, manifestacji, lub stosować inne formy nakłaniania wyborców do oddania głosu na któregoś z kandydatów. Niedozwolone jest również naklejanie plakatów, rozdawanie ulotek, publikowanie sondaży, a także emitowanie audycji telewizyjnych czy radiowych, z udziałem kandydatów. Zabrania się również rozpowszechniania materiałów wyborczych, łącznie z tymi znajdującymi się w prasie.

Nie każdy wie, że podczas ciszy wyborczej nie wolno także udostępniać profilów polityków na portalach społecznościowych, a nawet... klikać w znacznik „lubię to” pod ich postami na Facebooku. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej, zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian na stronach internetowych oraz w portalach w mediach społecznościowych kandydatów i komitetów, w zakresie w jakim dotyczą one wyborów. Za złamanie któregoś z powyższych zakazów grozi grzywna, która w wyjątkowych przypadkach, może sięgać nawet miliona złotych!

Tak wysoka karę można otrzymać m.in. za publikowanie sondaży. Za złamanie zakazu przeważnie grozi jednak kara do 5 tysięcy złotych. Wszelkie incydenty naruszające prawo można zgłaszać na policję.

 

Fot. Freepik.com/asierromero

Tomasz Breguła

Udostępnij:


wybory prezydenckieII turaChorzówcisza wyborczazasadykary

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz