Radni zaapelują do rządu

Sesje Rady Miasta

Podczas wczorajszej sesji rady miasta chorzowscy radni zdecydowali się wystąpić z apelem do rządu o podjęcie skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce. Dokument w tej sprawie zostanie przekazany na ręce premiera Mateusza Morawieckiego, a także posłów i senatorów z terenu województwa śląskiego oraz marszałka Jakuba Chełstowskiego.

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45-48 tysięcy mieszkańców naszego kraju. Statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem. O złym stanie powietrza w Polsce Najwyższa Izba Kontroli alarmowała w swoim raporcie już w 2000 roku.

Oceny jakości powietrza na terenie województwa śląskiego wykonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wskazują na bardzo zły stan jakości powietrza w województwie ze względu na przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów PM 10, PM 2,5 oraz poziomu benzo(a)pirenu. Liczba dni z przekroczeniami w 2015 roku wyniosła nawet 117 dla lokalizacji województwa śląskiego. Stężenia w poprzednich latach wielokrotnie przekraczały dopuszczalne normy.

- W naszym przekonaniu przygotowanie przez Rząd RP rozwiązań prawnych przy jednoczesnych działaniach władz samorządowych, wpłynie pozytywnie na zmniejszenie problemu niskiej emisji w wielu obszarach naszego kraju – przekonywał podczas wczorajszej sesji rady miasta przewodniczący Waldemar Kołodziej.

Według chorzowskich radnych rząd ma wszelkie mechanizmy oraz możliwości, by podjąć skuteczne działania zwalczające bardzo złą jakość powietrza. W apelu czytamy, że niezwykle istotne jest konsekwentne wdrażanie zmian prawnych, jak również ich uzupełnianie w taki sposób, aby miały one charakter systemowy i dotyczyły całego kraju. Według twórców dokumentu, należy także wspomóc samorządy wojewódzkie oraz lokalne w walce o poprawę jakości powietrza.

Wśród postulatów zawartych w apelu znajduje się obniżenie stawek podatkowych dla paliw uznawanych za niskoemisyjne – ciepło systemowe, gaz, energia elektryczna - używanych do celów grzewczych, zmiany w ustawach prawo budowlane i energetyczne, uprawniające samorządy do administracyjnego nakazywania podłączania się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych, a także zmianę ogólnokrajowych przepisów, umożliwiając bardziej skuteczną kontrolę spalanych paliw stałych, kontrolę emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych w sektorze komunalno-bytowym.

Radni apelują także o zaostrzenie kar za wycinanie filtrów DPF w samochodach oraz uszczelnienie kontroli i dokumentacji jakości spalin samochodowych, rozbudowanie programu Czyste Powietrze o dodatkowe wsparcie finansowe dla terenów najbardziej dotkniętych niską emisją – program „Czyste Powietrze +”.

- Apelujemy o wprowadzone tych rozwiązań bez zbędnej zwłoki, z zachowaniem czasu na konsultacje społeczne z samorządowcami, przedstawicielami organizacji obywatelskich oraz obywatelami – informował z mównicy Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Piątek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Alfreda, Maksymiliana, Selmy