Blogi - Świat finansów

Dlaczego powinniśmy oszczędzać na emeryturę?
finansmaniak

Wstając do pracy bardzo często marzy nam się już zakończenie aktywności zawodowej i odpoczynek na emeryturze. Niestety bardzo często, jest to jedyna chwila zastanowienia się nad naszym życiem bez obowiązków, szefa itd. A czy powinniśmy o emeryturze myśleć częściej? Jeżeli spojrzymy na jej finansowy aspekt to na pewno tak. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.

2019-12-10 17:17:05

Słuchając ekspertów ze świata finansów i słuchając ich analiz na temat naszych przyszłych emerytur, każdy z nas powinien być przerażony. Jeżeli sprawdzą się ich zapowiedzi, po zakończeniu aktywności zawodowej nasza emerytura którą otrzymamy ze skarbu państwa (Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) będzie wynosiła ok 25-30% ostatniego wynagrodzenia. Na pewno nie jest to kwota jaką oczekujemy, bo przecież nasze wydatki nie zmniejszą się o 50-60%, a mogą być nawet nieco większe. Na pewno wiele osób zastanawia się teraz dlaczego emerytura będzie taka niska. Otóż jest kilka powodów, by nasze przelewy z ZUS-u nie były zbyt wysokie. Po pierwsze nasze społeczeństwo się starzeje. W związku z tym coraz mniej osób pracuje i płaci składki emerytalne. A więc w budżecie ZUS-u jest coraz mniej pieniędzy. Po drugie żyjemy coraz dłużej, więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wypłacać pieniądze dłużej. To także spowoduje zmniejszanie się miesięcznych wypłat. Po trzecie wreszcie, bardzo dużo naszych rodaków wyjechało zagranicę i podejmując pracę w innych krajach odsyłają składki emerytalne do tamtejszych systemów emerytalnych. Co ważne, zdecydowana większość tych osób są to ludzie młodzi, którzy pracując w Polsce zasilali by nasz system emerytalny.

Co więc powinniśmy robić, by na emeryturze nie odczuć braku dopływu gotówki? Powinniśmy się o nasze pieniądze zatroszczyć sami. Czyli mówiąc prościej, powinniśmy oszczędzać na naszą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym większą kwotę odłożymy i będziemy mieli więcej pieniędzy w momencie zakończenia aktywności zawodowej. Zobacz jak mądrze oszczędzać: http://www.newtrader.pl/oszczedzanie/


finansmaniak

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława