Blogi - Świat finansów

Po co nam kwota wolna od podatku?
finansmaniak

W obecnym polskim systemie podatkowym nie ma zbyt dużo ulg, z których moglibyśmy skorzystać. Dlatego jeśli nie chcemy oddawać do Urzędu Skarbowego zbyt dużo pieniędzy, powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie przewiduje prawo. Jedną z nich jest kwota wolna od podatku, czyli ulga podatkowa która obejmuje duże grono podatników.

2019-12-10 15:27:28

Co to kwota wolna od podatków? Otóż jest to część naszych rocznych dochodów, od których nie musimy płacić podatków. Jak wiadomo osoby fizyczne, które są zatrudnione na etacie, a także część osób prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych płacą podatki według ustalonych stawek podatkowych. Jeżeli w danym roku podatkowym zarobimy mniej pieniędzy niż wynosi kwota wolna od podatku, to nie będziemy musieli wcale odsyłać daniny do Urzędu Skarbowego. Jeżeli zarobimy więcej niż kwota wolna od podatku, to podatek będzie naliczany dopiero od naszych dochodów, które kwotę wolna od podatku przekraczają.

Można się zastanawiać po co jest kwota wolna od podatku. Najprościej można powiedzieć, że jest to wsparcie dla osób najmniej zarabiających. Mogą one dzięki temu mieć do dyspozycji więcej pieniędzy, które mogą przeznaczyć na swoje utrzymanie. Niestety w polskim systemie podatkowym kwota ta nie jest na bardzo wysokim poziomie i należy do jednych z najniższych w Europie. W związku z tym wsparcie jakie uzyskują osoby najmniej zarabiające z tego tytułu nie jest zbyt wielkie. I chociaż praktycznie przed każdymi wyborami do Parlamentu mówi się o podniesieniu tej kwoty, to jednak w rzeczywistości niewiele się z nią robi i od dłuższego już czasu pozostaje ona na niezmienionym poziomie. Wprawdzie ostatnio zostały nieco zmienione zasady jej naliczania, jednakże dla większości podatników zmiany te nie pozwoliły na wielkie oszczędności, które byłyby odczuwalne w domowym budżecie. 


finansmaniak

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława