Blogi - Blog Jurka

Druk FDM 3D
Jureczko

Skuteczność i dokładność druku 3D zależna jest min. od sposobu jej wykonania. Składa się na nią nie tylko rodzaj i stan zaawansowania drukarki, ale także rodzaj materiału, z którego wytwarzamy wydrukowany element.

2019-08-23 20:43:35

Druk 3D przy pomocy plastiku

Jedną z najbardziej znanych metod jest Druk FDM 3D. To osadzanie topionego materiału w sposób warstwowy. To podgrzany do temperatury topienia, podgrzany plastik, który warstwa po warstwie formuje element na kontrolowanym ruchomym stole maszyny. Specjalna dysza, którą nakładana jest masa, kontroluje również przepływ materiału plastycznego, dopierając odpowiednią jej ilość. Stosowanie rozgrzanego plastiku w druku 3D, charakteryzuje się dokładnością do 0,05mm. Jednym z minusów tego rozwiązania jest konieczność stosowania podpór, które po zakończeniu drukowania trzeba usunąć, np. poprzez rozpuszczenie lub wyłamanie.

Drobne podzespoły i elementy wydrukowane dzięki metodzie FDM możemy wykorzystać do realizacji testów danych produktów, np. sprawdzając czy ich pasowanie jest odpowiednie.

Metoda ta, także jest przydatna podczas produkcji części zamiennych, których dostępność jest bardzo mała, lub których odtworzenie z oryginalnych środków jest drogie lub niemożliwe. Z całą pewnością możesz dodrukować sobie brakujący element zabawki czy jakiegoś plastikowego produktu. Najczęściej z plastiku drukujemy funkcjonalne mechanizmy, które znajdują zastosowanie w medycynie, sztuce, a nawet w przemyśle spożywczym.

FDM 3D – zalety

Druk na bazie plastiku umożliwia nam uzyskanie produktu w kolorze, gdyż masa, z której jest wykonywany produkt jest dostępna w różnych wariantach kolorystycznych. Dodatkowo cechuje go także niski koszt druku, a odwzorowywane elementy otrzymujemy dokładnie z tego materiału, z którego oryginalnie zostały wyprodukowane. Większość części mechanizmów użytych w licznych produktach jest plastikowa. Dzięki FDM możemy również wydrukować większe produkty, wielkogabarytowe nawet do około 0,5m. Często przydaje się także podczas sprawdzania poprawności wielu prototypów.

Co istotne, FDM w swojej metodzie stosuje różne typy materiału termoplastycznego. Różnią się one między sobą temperaturą w jakiej podlega stopnieniu oraz wytrzymałością.

Druk FDM, może nie należy do najdokładniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań, jednak wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Drukarki 3D wykonujące produkty na bazie plastiku, nie są zbyt obszerne i duże, dlatego mogą stać nawet w mniejszych pomieszczeniach.

            Jeśli potrzebujesz odwzorować mały zniszczony element, druk FDM 3D okaże się tutaj najbardziej pomocny. Druk ten pozwala na tworzenie pojedynczych elementów w coraz szybszym czasie. Oryginalne odzyskiwanie utraconych drobnych podzespołów często jest nie możliwe lub nieopłacalne, z uwagi na to druk 3D znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle i produkcji, ale i w codziennym życiu. Druk 3D może także poza samą formą i kształtem odwzorować również porowatość danego elementu, co jeszcze korzystniej wpływa na wierność odwzorowania produktu.


Jureczko

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława