REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Śląskie wesprze szpitale powiatowe

Miasto

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę o utworzeniu solidarnościowego funduszu wsparcia dla szpitali powiatowych. To kolejna konkretna forma wsparcia dla szpitali w regionie.

REKLAMA

- Szpitale powiatowe pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia i niejednokrotnie stanowią pierwszą linię zabezpieczenia pacjentów wymagających hospitalizacji, szczególnie w okresie walki z koronawirusem. Utworzony fundusz będzie również wsparciem dla lokalnych samorządów – skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

- Przypomnę, że samorząd województwa śląskiego zarządza największą w kraju siecią placówek medycznych, w tym ponad 30 szpitalami. Ponadto w walce z koronawirusem już wspieramy szpitale, dla których organem prowadzącym są gminy i powiaty, czego przykładem jest Szpital Śląski w Cieszynie, który otrzymał 6 mln zł na utworzenie utworzenie kompleksu leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc – dodaje marszałek.

Województwo śląskie wzmacnia system opieki zdrowotnej w całym regionie, czego efektem jest m.in. przeznaczenie znacznych dodatkowych funduszy dla podmiotów medycznych w ramach podziału środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Środki te trafiają do placówek kluczowych z punktu widzenia zwalczania epidemii, podległych zarówno województwu śląskiemu, jak też do szpitali, dla których podmiotem tworzącym są miasta i powiaty.

Przypomnieć warto, że do 30 placówek trafiło 123 mln zł (z czego 105 mln zł to fundusze unijne, 12 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 6 mln zł do wkład beneficjentów). Z tych środków zostanie zakupiony sprzęt niezbędny do ratowania życia osób z ciężką niewydolnością oddechową (respiratory, defibrylatory, urządzenia wspomagające oddychanie i terapię tlenem), urządzenia umożliwiające szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń, w których przebywają osoby zarażone lub z podejrzeniem zarażenia oraz środki ochrony osobistej dla personelu medycznego.

Dodatkowo 65 mln zł trafiło na zakup środków ochrony osobistej dla 26 szpitali. W tej kwocie 55 mln zł do środki z funduszy europejskich. Projekt realizuje Fundusz Górnośląski. Samorząd województwa przeznaczył także 12 mln zł z budżetu województwa na walkę z koronawirusem. Środki zostały przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia, modernizację infrastruktury szpitalnej, środki ochrony osobistej, środki dezynfekcyjne i urządzenia do dezynfekcji i  materiały do diagnostyki.

 

Źródło: materiały prasowe

Tomasz Breguła

Udostępnij:


fundusz solidarnościowyChorzówŚląskurząd marszałkowskiepidemiakoronawirus

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama