AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Próby taneczne, szycie kostiumów i produkcja przyłbic

Kultura

Kultura przeniosła się do internetu: muzycy transmitują koncerty, a aktorzy grają spektakle przed wirtualną publicznością. W Chorzowskim Centrum Kultury poszli jednak o krok dalej: oprócz występów, organizują także próby, szyją kostiumy i wymyślają inicjatywy. Wszystko to w nowej rzeczywistości, w której nie można tak po prostu spotkać się w ChCK-u.

- Stwierdziliśmy, że  nie chcemy być tylko „plasterkiem na duszę”. Na codzień współpracujemy z setkami kreatywnych ludzi, którzy nadal chcą działać i tworzyć. Dlatego zrobiliśmy wszystko, aby nadal mogli się realizować, z zachowaniem wszystkich wytycznych dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia - wyjaśnia Tomasz Ignalski, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.

Jak to wygląda w praktyce? Pełną parą pracują tancerze ze Studia Musicalowego Step Tomasza Micha. Reżyser prowadzi próby… on-line. Członkowie zespołu nagrywają także swoje filmiki, które podsyłają do oceny choreografowi. Co ciekawe tancerze w taki sposób uczą się zupełnie nowych układów do premierowego spektaklu „Korpo”. Prężnie działa także Teatr Zwierciadło, który przygotowuje się do przedstawienia „Calineczka”. Krawcowe szyją właśnie kostiumy i są w stałym kontakcie z rodzicami małych aktorów. - W normalnych warunkach za nimi byłoby już kilka przymiarek, ale okazuje się, że wiele szczegółów można omówić i dopasować zdalnie - wyjaśnia dyrektor ChCK-u. 

W Chorzowskim Domu Kultury powstają też nowe projekty. Już wkrótce swoją premierę będzie miał portal Oczywiście Kultura. - Okazało się, że powstaje wiele inicjatyw, które nie narodziłyby się w „normalnych” warunkach. Takim przykładem jest gazeta Pegazy Zarazy, w której artyści piszą o sesjach zdjęciowych i wydarzeniach kulturalnych, które… nigdy się nie odbyły. O takich ciekawych projektach będziemy informować na nowym portalu - opisuje dyrektor ChCK.

Bardzo szybko chorzowska instytucja kultury włączyła się także w akcje wolontaryjne. W Starochorzowskim Domu Kultury koordynowana jest produkcja maseczek i przyłbic dla personelu medycznego. - Wymieniamy się filmikami instruktażowymi i dbamy o to, aby sprzęt trafił tam, gdzie jest najbardziej potrzebny - wyjaśnia dyrektor Ignalski. - Jeszcze niedawno te pomieszczenia były pracowniami rękodzielniczymi. Teraz rzeźby i obrazy zamieniliśmy na maseczki i przyłbice - dodaje.

 

Źródło: materiały prasowe

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ChCKepidemiakoronawirusChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

Werwa Sport