AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Kultura na trudny czas

Kultura

W myśl prawdy „kultura nie jest luksusem, lecz wyrazem człowieczeństwa”, urząd miasta poinformował, że wszystkie instytucje zamknięte na czas walki z epidemią, prowadzą działalność online. Zwłaszcza w tak trudnym momencie warto rozwijać swoje zainteresowania lub poszukać nowych propozycji dla siebie.

GALERIA SZTUKI MUZYCZNEJ I OBRAZU

Galeria została przystosowana do działalności online. W marcu odbyły się dwie audycje poświęcone twórczości Antonio Vivaldiego (w pierwszych dwóch dniach 3,3 tys. wyświetleń) i Barbry Streisand (w pierwszych trzech dniach 4,7 tys. wyświetleń!).

W najbliższym czasie planowanych jest szereg imprez realizowanych w formie audio na żywo, premier płyt, rozmów i wywiadów z artystami w formie studia na żywo.

W kwietniu planowane są:

- audycja na żywo w formie streamingu na profil Facebook Galerii – Niezwykłe Longplaye VinylFest po godzinach

- audycja w formie streamingu na profilu Facebook Galerii, zorganizowana przez Chorzowska Galeria Jednego Obrazu wspólnie z Muzeum w Chorzowie – 21 lekcji na XXI wiek – rozdziały fascynującej książki napisanej przez Yuvala Noah-a Harari-iego, o przyszłości która dzieje się na naszych oczach – czyta Mirosław Sobczak.

- audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii z udziałem Piotra Wyleżoła wraz z premierą fragmenu koncertu jego kwartetu w Galerii w grudniu ubiegłego roku.

-  audycja na żywo w formie streamingu na profilu Facebook Galerii poświęcona premierze płyty winylowej Jana Ptaszyna Wróblewskiego razem z wydawnictwem GAD Records.

MUZEUM W CHORZOWIE

W związku z koniecznością zawieszenia tradycyjnej formy działalności, Muzeum w Chorzowie uruchomiło specjalną zakładkę „Spotkania w trudnych czasach”. Można w niej znaleźć materiały (teksty, filmy, ikonografie) dotyczące zasobów Muzeum, historii oraz sztuki opracowywane przez pracowników placówki.

Na swojej stronie internetowej, profilu Facebook oraz kanale YouTube Muzeum publikuje również krótkie wykłady w formie filmików pt. „U źródeł wyobraźni”, autorstwa dr. Jacka Kurka. Z charakteru interdyscyplinarne spotkania z wykorzystaniem obrazów, muzyki i słowa prowadzić mają na pogranicze nauki i sztuki.

Strona internetowa Muzeum posiada również zakładkę pt. „Lekcje muzealne online”. Dają one okazję do skupienia się na historii regionu i uzupełnienia zakresu edukacji prowadzonej w szkole. W obecnej sytuacji służyć mają temu udostępnione pomoce dydaktyczne, przeznaczone do realizacji nauki szkolnej w trybie zdalnym.

Na profilu Facebook Muzeum w Chorzowie można na bieżąco zapoznawać się z artykułami i działalnością Muzeum w czasie kwarantanny. W najbliższym czasie planowany jest również livestreaming „Chorzowskiej Galerii Jednego Obrazu”.

Na kanale YouTube można zapoznać się z nagranymi wykładami i wydarzeniami w Muzeum w Chorzowie.

CHORZOWSKIE CENTRUM KULTURY i STAROCHORZOWSKI DOM KULTURY

Włączając się w ogólnopolską akcję „#zostańwdomu”, Chorzowskie Centrum Kultury przygotowało multimedialną ofertę dla naszych odbiorców, opartą o najbardziej popularne i najciekawsze wydarzenia oraz działania edukacyjne, jakie realizujemy na co dzień w naszych instytucjach. Spektakle, koncerty, warsztaty i działania artystyczne oraz spotkania live z artystami, są i będą dostępne na naszych stronach i serwisach internetowych, a także w mediach społecznościowych, gdzie mamy liczne i wierne grono odbiorców. Na stronie Chorzowskiego Centrum Kultury (www.chck.pl) w zakładce CHCK ONLINE, można w każdej chwili zobaczyć archiwalne spektakle, które udostępniliśmy. Stworzyliśmy także stronę internetową pod adresem: www.oczywisciekultura.pl, gdzie m.in. chcemy dzielić się inspirującymi przykładami kultury online.

MIEJSKA GALERIA SZTUKI MM

Facebook: Galeria MM na bieżąco dodaje i udostępnia interesujące linki. Pracownicy Galerii MM udostępniają posty dotyczące aktualnych wydarzeń kulturalnych.

Planowane wystawy online:

6.04. 17:00 - Wernisaż online:  Klaudia Lata – malarstwo, wystawa z cyklu Wiosna Młodych (wystawa online do 27 kwietnia).

MUZEUM HUTNICTWA

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) ogłosiło konkurs dla dzieci mieszkających bądź uczących się w Chorzowie na komiks o tematyce hutniczej pod nazwą: „Nie uwierzycie, co się dzieje w hucie”. Do konkursu stanąć mogą uczniowie w trzech kategoriach wiekowych, a komiks wykonać można samodzielnie bądź w zespole rodzinnym. Historyjkę, której długość przekroczyć nie może pięciu stron A4 należy przesłać na adres kontakt@muzeumhutnictwa.pl w formie zdjęcia lub skanu do 26 kwietnia 2020 r.

Szczegóły konkursy znaleźć można na profilu fejsbukowym Muzeum oraz w zakładce Muzeum Hutnictwa na stronie Muzeum w Chorzowie.

Ponadto Muzeum prezentuje swoje zasoby na profilu fejsbukowym zachęcając czytelników do dzielenia się również swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z dziedzictwem przemysłowym Chorzowa.

Tel. 32 241 31 04

MDK BATORY

W ramach akcji #zostańwdomu organizujemy projekt pn. #animatorpoleca, gdzie każdy z naszych animatorów przygotowuje film instruktażowy dla rodzin, pokazując jak można kreatywnie wspólnie spędzać czas nie wychodząc z domu.

Angażujemy rodziców do tworzenia wspólnie ze swoimi dziećmi obrazów z rzeczy, który każdy nas posiada w domu; zachęcamy rodziców do wysyłania nam zdjęć prac dzieci przez Facebook, tak aby stworzyć podsumowującą digitalną prezentację.

W każdy czwartek udostępniamy dawne nagrania z koncertów lub festiwali i wspólnie przeżywamy je nowo, wspominając te wydarzenia;.

Udostępniamy materiały nagrane przez uczestników zajęć oraz naszych instruktorów, którzy pokazują jak ćwiczą w prezentujących poznane figury i kroki taneczne.

Natomiast zajęcia istniejących już zespołów i grup prowadzone są za pomocą wideo – konferencji przez Skypa z członkami zespołów i grup.

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Na stronie internetowej www.biblioteka.chorzow.pl można znaleźć informacje o spotkaniach autorskich (w sieci) i polecanych książkach. Od poniedziałku, 6 kwietnia br., MBP w Chorzowie udostępni możliwość wypożyczenia książek w formacie e-book na wskazany adres e-mailowy.

Polecamy ponadto śledzenie interesujących propozycji TEATRU ROZRYWKI na stronie: https://www.teatr-rozrywki.pl/.

Konieczna jest także aktywność fizyczna , a do niej zachęcamy z udziałem Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu. Na profilu facebook.com/MORiSchorzow/ umieszczane są codziennie, w godzinach porannych, treningi fitness.

 

Źródło: UM Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Chorzówinstytucje kulturyChCKMORiSinternetkoronawirusepidemia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

Werwa Sport