AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Chorzów otrzyma środki na walkę z koronawirusem

Miasto

Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął w poniedziałek wniosek przewodniczącego Kazimierza Karolczaka o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej, by pomóc miastom w walce z epidemią koronawirusa. Pokaźne wsparcie ma trafić również do Chorzowa.

Aby 9 mln zł z rezerwy ogólnej mogło trafić do miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej, konieczne jest zatwierdzenie tej decyzji przez zgromadzenie Metropolii. Dlatego po przyjęciu uchwały przez zarząd GZM, została przekazana prośba do Arkadiusza Chęcińskiego, przewodniczącego zgromadzenia i prezydenta Sosnowca o pilne zwołanie posiedzenia. Sesja odbyła się przy zachowaniu wszystkich procedur bezpieczeństwa. Podczas poniedziałkowego zarządu Metropolii zatwierdzona została również zmiana regulaminu funduszu niskiej emisji.

– 9 mln zł z rezerwy ogólnej, o których uruchomienie zawnioskowałem, po przyjęciu przez zgromadzenie – to pieniądze, które Metropolia na pewno przekaże naszym miejskim szpitalom – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Metropolii.

– Nie chcieliśmy się ograniczyć tylko do tej kwoty, bo nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć skali zapotrzebowania. Dlatego postanowiliśmy rozszerzyć fundusz niskiej emisji o zadania związane z ochroną zdrowia i przeciwdziałanie epidemiom. Oznacza to, że jeśli będzie to konieczne, miasta otrzymują możliwość wykorzystania dodatkowych 90 mln zł. Projekty, które w ramach funduszu niskiej emisji zostały przyjęte na poprzedniej sesji zgromadzenia, będą mogły przez daną gminę zostać wycofane i zmienione na dotację, przeznaczoną na walkę z koronawirusem – wyjaśnia.

Na początku tygodnia podano informację, że po 3 mln zł wsparcia ma zostać przekazane dla Bytomia i Tychów, gdzie znajdują się miejskie szpitale zakaźne, a także po 1 mln zł dla miast z podregionu katowickiego, gliwickiego i sosnowieckiego. Wsparnie nie ominie również Chorzowa, mimo że nasz szpital zakaźny podlega pod sejmik śląski.

- Uruchomienie przez zarząd Metropolii rezerwy ogólnej, ma na celu wsparcie miast i gmin członkowskich, a co za tym – jednostek do nich należących. Dlatego też uruchomiona dotacja skierowana jest do miejskich szpitali, działających na terenie GZM. Organem założycielskim szpitala zakaźnego w Chorzowie jest sejmik śląski – mówi Kamila Rożnowska, rzeczniczka prasowa GZM.

- W związku z przyjętym przez nas założeniem, dotacja na walkę z koronawirusem będzie zależała od liczby łóżek, znajdujących się w danym miejskim szpitalu. Dofinansowanie to otrzyma również Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie i będzie to jedna z najwyższych dotacji w ramach tego wsparcia – na jego oddziałach znajduje się prawie 600 miejsc - dodaje Kamila Rożnowska.

 

Źródło: GZM/własne

Fot. GZM

Tomasz Breguła

Udostępnij:


GZMrezerwaszpitaleChorzówwalka z koronawirusem

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

Werwa Sport