REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Walczą o ślōnsko gŏdka

Miasto

Dziś Światowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji senator Marek Plura wraz ze Ślōnskom Ferajnōm zorganizował w Chorzowie happening. Natomiast posłanka Monika Rosa po raz kolejny już zadeklarowała podjęcie walki o uznanie ślōnskiej gŏdki za język regionalny.

REKLAMA

W ostatnim Narodowym Spisie Powszechnym 530 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim. To o wiele więcej niż grupy osób mówiących takimi urzędowymi językami państw europejskich jak choćby luksemburski, maltański, czy retoromański. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że w tym samym spisie narodowość śląską zadeklarowało ponad 800 tys. obywateli Polski. Oznacza to, że 1/3 Ślązaków już nie mówi po śląsku.

- Dlatego właśnie od wielu lat staramy się o nadanie naszej mowie statusu języka regionalnego. Oczekujemy od naszego państwa szacunku dla naszej kultury i konkretnej pomocy, czyli tego co od dawna przyznano już Kaszubom. Mimo trwałej, antyśląskiej postawy Polskiego Sejmu nie ustaniemy w działaniach na rzecz ustawowego wsparcia dla ślōnskij gŏdki zarówno w Sejmie jak i w Senacie, przy wsparciu europarlamentarzystów - poinformował za pośrednictwem Facebooka Marek Plura.

Senator wraz ze Ślōnskom Ferajnōm zorganizował dziś w Chorzowie happening, rozmawiając z mieszkańcami przed ratuszem, a także z odwiedzając przedstawicieli władz miasta. Z kolei liderka parlamentarnego zespołu ds. języka śląskiego i kultury śląskiej, Monika Rosa, złożyła dziś w sejmie odpowiedni projekt ws. uznania ślōnskiej gŏdki za język regionalny. Czy tym razem jej starania przyniosą skutek. Na odpowiedź trzeba będzie poczekać.

Fot. Marek Plura (Facebook)

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Marek PluraMonika RosaChorzówrynekurząd miastahappeningślōnsko gŏdkajęzyk regionalny

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

2
Czwartek
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Franciszka, Malwiny, Władysława