REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Opóźnienia przy rozbudowie Planetarium Śląskiego

Miasto

Według początkowych planów modernizacja Planetarium Śląskiego miała się zakończyć pod koniec 2020 roku. Wiemy już, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Podczas ostatniej sesji sejmiku województwa śląskiego przyjęto zmiany w wieloletniej perspektywie finansowej regionu, zakładające m.in. przesunięcia środków na przebudowę obiektu.

Modernizacja Planetarium Śląskiego pochłonie 136 mln zł. 82,5 mln pochodzi ze środków unijnych, blisko 44 mln zł to środki z budżetu województwa, a około 10 mln to dotacja z budżetu państwa. Termin zakończenia prac wyznaczono na 31 grudnia br., ale wiadomo już, że nie zostanie on dotrzymany. Jak przekonywała podczas ostatnich obrad sejmiku śląskiego członkini zarządu województwa Izabela Domogała, wykonawca wnioskował o wydłużenie terminu realizacji o osiem miesięcy, tuż po podpisaniu umowy na realizację inwestycji. Jak tłumaczyła, niedługo po rozpoczęciu prac wyszły na jaw problemy, które były trudne do przewidzenia na etapie przygotowania inwestycji. Chodzi m.in. zabezpieczenie całego obiektu i jego fundamentów, a także zastane warunki gruntowe. Podczas ostatniej sesji sejmiku przesunięto środki na przebudowę Planetarium Śląskiego. Inwestycja ma się zakończyć w 2021 roku.

Po zakończeniu przebudowy powierzchnia obiektu zwiększy się niemal dwukrotnie. Znajdą się tam między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna, w nowatorski sposób prezentująca zjawiska przyrodnicze i astronomiczne. W części sejsmologicznej sztandarowym stanowiskiem ma być platforma do wstrząsów, zaś w części meteorologicznej, w specjalnych komorach klimatycznych, chętni na własnej skórze przekonają się, jak odczuwalny jest klimat pustyni czy Antarktydy. Dla miłośników astronomii znajdzie się m.in. projekcja 3D, dzięki której będą się mogli zanurzyć w gwiazdach. Z kolei symulator lotów, dzięki współpracy specjalistycznych platform i wirtualnej rzeczywistości, pozwoli im przeżyć lot w kosmos.

Sporo zmieni się też wokół obiektu. W jego pobliżu ma zostać wybudowana wieża widokowa. Będzie z niej można podziwiać panoramę sąsiednich miast. Przestrzeń parku Śląskiego wzbogaci się też o nowy plac zabaw. Dzięki niemu najmłodsi będą mogli poznać mechanikę nieba oraz m.in. działanie siły odśrodkowej, czy siły Coriolisa. Bardzo zmieni się też główna sala projekcyjna w samym obiekcie. Poza fotelami, wymieniony zostanie ekran oraz systemy dźwiękowy i projekcyjny. Wykorzystywany przez 62 lata projektor Zeissa, zostanie wyeksponowany w nowym budynku jako element dekoracyjny. Jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Gwiazdy będą prezentowane za pomocą analogowego projektora, a dzięki systemowi cyfrowych rzutników, pracujących w rozdzielczości 8K, będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy na sferycznym ekranie.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Planetarium Śląskiebudżet województwa śląskiegoChorzówmodernizacjaprzebudowaopóźnienie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Jakuba, Sławy, Wincentego